Premiera książki "Czterdzieści pięć absurdalnych zwyczajów Toyoty"

Wczoraj mieliśmy przyjemność gościć na oficjalnej premierze książki "45 absurdalnych zwyczajów Toyoty" autorstwa Wakamatsu Yoshihito. Jest ona pierwszym wydawnictwem Lean Center Publishing założonego przez Jakuba Kocjana i Krzysztofa Bednarza. Książka jest wyjątkową pozycją na rynku polskim, bo została przetłumaczona bezpośrednio z języka japońskiego i jest to pierwsza książka autorstwa Wakamatsu Yoshihito dostępna w naszym kraju. Jej tłumaczem jest członek naszego Stowarzyszenia dr Maciej Kanert, wybitny znawca Japonii, jej kultury oraz Systemu Produkcyjnego Toyoty. 

Podczas premiery wysłuchaliśmy dwóch prelekcji dr. Macieja Kanerta. Podczas pierwszej, na przykładzie 10 diabelskich (sic!) zasad Toyoty dowiedzieliśmy się, jak dużym wyzwaniem jest tłumaczenie z języka japońskiego. Użycie słowa "absurdalny" w tytule premierowej książki również nie oddaje japońskiego oryginału. Po prostu w naszym języku nie mamy takiego słowa (musiało by to być coś w rodzaju "oczywista oczywistość"). Podczas drugiej wspólnie zastanawialiśmy się, czy japońskie zarządzanie jest w Polsce potrzebne i czy może się udać. Podczas premiery prelekcje wygłosili również Rafał Bernatek o różnicy pomiędzy nawykiem i zwyczajem, oraz Jakub Kocjan o tym, czym są zarządzanie Lean i kultura Lean. 

Wydawnictwu Lean Center Publishing życzymy, aby się rozwijało i wydało jeszcze wiele książek o tematyce Lean, gdyż dziś nie ma ich za wiele na poskim rynku. Jakby powiedzieli Japończycy, w ten sposób służycie krajowi. 

Czy ktoś z Was już książkę czytał? Zachęcamy do podzielenia się wrażeniami w komentarzach.