Członkowie

  • MIROSŁAW BACHORZ

    Jestem absolwentem kierunku ochrona środowiska na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów podyplomowych „Six Sigma – optymalizacja procesów” i „Inżyniera Procesów Produkcyjnych”. 

    Jako specjalista ds. lean management oraz konsultant ds. ekoefektywności zajmuję się zmniejszaniem kosztów działalności przedsiębiorstw oraz zachęcam firmy do ograniczania ich negatywnego wpływu na środowisko. Stosuję nowoczesne koncepcje zarządzania oraz innowacyjne strategie ochrony środowiska, np. ekoefektywność, Zero Waste, Circular Economy, Green Productivity, Lean Green i Kaizen. Jestem członkiem Waste Working Group przy European Environmental Bureau, Centrum Prawa Ekologicznego, Stowarzyszenia „Polski Ruch Czystszej Produkcji”, Rady Naukowo-Programowej Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste oraz Instytutu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Jako autor współpracowałem m.in. z czasopismem „Kaizen”, portalem LeanCenter, z kolei dla European Environmental Bureau napisałem publikację pt. Polska droga do Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Opis sytuacji i rekomendacje.

    Dlaczego zajmuję się lean? Chcę zmieniać świat na lepsze, pracując z ludźmi  nad eliminacją strat w firmach i szkód w środowisku naturalnym.

  • KRZYSZTOF BARAN

    Ukończyłem studia o kierunku Automatyka i Robotyka w Politechnice Opolskiej. Kilka lat później podjąłem studia podyplomowe o lean management (Zarządzanie Produkcją) w WSE w Krakowie. W 2016 r. ukończyłem z wyróżnieniem studia MBA o specjalizacji: Lean Management i Negocjacje w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Pierwszy raz działaniom lean przyglądałem się z ciekawością pracując w oddziale Ikea Industry na stanowisku głównego planisty produkcji. Tam też zobaczyłem efekty i zapragnąłem rozwijać się w tej dziedzinie. Po 5 latach pracy w Ikea Industry rozpocząłem pracę jako koordynator lean w polskim przedsiębiorstwie z branży drzewnej. Po kilku latach wyszczuplania objąłem stanowisko dyrektora jakości i innowacji, gdzie oprócz lean zająłem się bezpieczeństwem i jakością. Aktualnie tworzę pion fabryki, hybrydę, którego zadaniem jest automatyzacja, robotyzacja we wsparciu z działaniami i strategią lean. Prywatnie jestem ojcem dwójki wspaniałych chłopców. Hobbystycznie zajmuje się programowaniem systemów wbudowanych i nie tylko, obróbką cnc, drukiem 3d i tworzeniem ciekawych produktów lub maszyn.

    Dlaczego zajmuję się lean? Lean to sposób na lepsze jutro. Lean jest logiczny i daje efekty. Opiera się na faktach i oszczędza czas. Warto oszczędzać coś, czego jest ograniczona ilość.  Poza tym eliminowanie marnotrawstwa daje dużo satysfakcji.

  • EWA BARTOSZEWSKA

    Jestem absolwentką Uniwersytetu Merito w Gdańsku, gdzie uzyskałam tytuł inżyniera logistyki. To właśnie tam narodziła się moja pasja do Lean. Ukończyłam studia podyplomowe z zakresu zarządzania projektami na Politechnice Gdańskiej. Swoje doświadczenie w dziedzinie Lean Management zdobywałam pracując w renomowanych korporacjach, takich jak Amazon i Google, oraz obecnie w Arla Foods. Moje osiągnięcia obejmują kierowanie projektami usprawniającymi i doskonalącymi, nadzorowanie procesów w obszarze zgodności oraz obecną pracę jako Senior Lean Consultant i Trener w Arla Foods. Jestem certyfikowanym Scrum Masterem, co pozwala mi efektywnie łączyć zwinność z zasadami Lean, a moja edukacja magisterska w zakresie zarządzania projektami w obszarze IT umożliwia dostosowanie metod i narzędzi do potrzeb branży. Posiadam również certyfikaty jako Specjalista Lean wydany przez AIGPE™,AgilePM® Foundation,Process Improvement wydany przez Georgia University, obecnie dzięki LeanQ Team biorę udział w programie Certyfikowanego Koordynatora Lean.

    Dlaczego Zajmuję się Lean?: Dla mnie Lean to nie tylko metoda, to filozofia, która kładzie nacisk na rozwijanie ludzi. To podejście, które stawia doskonalenie pracowników jako kluczowy element usprawniania procesów. Jestem przekonana, że dając pracownikom odpowiednie narzędzia i wsparcie, można osiągnąć znaczące efekty. To właśnie to przekonanie kieruje moją pracą.

    Prywatnie: Fotografia, podróże, psychologia:-)

  • KRZYSZTOF BEDNARZ

    Jestem  absolwentem Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej w  Katowicach. Moja ścieżka zawodowa prowadziła przez hale produkcyjne i  biura, aż wylądowałem w terenie jako radiowy dziennikarz. Od 2012 roku  jestem związany  z portalem LeanCenter.pl, informuję o wydarzeniach Lean Management oraz przeprowadzam relacje z konferencji promujących zarządzanie według  filozofii Lean w Polsce. Szczególną radość przyniosła mi w tej pracy możliwość  przeprowadzenia wywiadów z autorami inspirujących książek o  szczupłym zarządzaniu – Masaakim Imai, Danielem Jonesem, Johnem Shookiem czy  Stevenem Bellem. Jako pasjonat ciągłego doskonalenia, staram się pomagać polskim przedsiębiorcom zrozumieć istotę tworzenia kultury Lean w ich firmach oraz jej wpływ na wyniki przedsiębiorstwa. W wolnych  chwilach przemierzam świat na rowerze, zdeptuję górskie szczyty i  relaksuję się przy dźwiękach natury lub dobrej muzyki.

    Dlaczego zajmuję się lean? Do świata Lean wszedłem nieco przypadkiem, ale gdy go poznałem, okazało  się, że siedział we mnie od dawna, tylko niestety nie znały go firmy, w których z uporem maniaka próbowałem zmieniać przeszkadzające nam  przeszkody w pracy. Lean oparty na szacunku dla ludzi, wykorzystaniu  potencjału ludzkiego, ciągłym doskonaleniu i zmianach, które służą  organizacji, pracownikom i klientom, to Lean, o którym warto mówić i  pisać, propagując go w polskich przedsiębiorstwach i urzędach.

  • GRZEGORZ BIERUTA

    Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej, na kierunku Automatyka i Zarządzanie, o specjalizacji Inteligentne Systemy Inżynierii Produkcji. Od 2010 roku pracowałem w firmach produkcyjnych branży automotive, FMCG, oraz w przemyśle ciężkim (branża stalowa) na stanowiskach związanych z ciągłym doskonaleniem, planowaniem produkcji oraz wsparciem technicznym i inżynieryjnym. Obecnie pracuję na stanowisku Lidera Systemu Lean Manufacturing w jednej z największych fabryk w przemyśle papierniczym w Europie.

    Jestem zdecydowanym zwolennikiem benchmarkingu. Od 2017 roku uczestniczę w programie "Lean Tour" w woj. lubuskim, podczas którego przedsiębiorstwa rozwijające u siebie kulturę lean management wymieniają się doświadczeniami. Oprócz tego miałem okazję odwiedzić i zapoznać się z kulturą ciągłego doskonalenia w wielu firmach w Polsce i za granicą (m.in. Toyota, VW, BMW, Opel, Coca-Cola, Electrolux).

    Prywatnie interesuje się sportem (biernie - piłka nożna, czynnie - siłownia). Bardzo lubię też czytać książki (rozwój osobisty, biografie, kryminały).

    Dlaczego zajmuję się lean? Bo w DNA mam zakodowane ciągłe doskonalenie i eliminację marnotrawstwa :) Więc po prostu robię to co lubię!

  • KAMIL BROKOWSKI

    Jestem absolwentem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, wydział Prawa i Nauk Społecznych na kierunku zarządzanie. Ponadto, ukończyłem Program Rozwoju Menedżerów ICAN Business Advisor® a obecnie zgłębiam istotność behawioralnego ujęcia zarządzania, studiując Psychologię w Zarządzaniu w Akademii Leona Koźmińskiego.

    W swoim dorobku, na drodze ciągłego doskonalenia, uzyskałem wiedzę potwierdzaną profesjonalnymi certyfikatami Lean Black Belt Professional (LBBP)®, PRINCE2 Agile®, Professional Scrum Master I (PSM I), jak również Six Sigma Green Belt (SSGBC)™.

    Z lean management po raz pierwszy miałem styczność w 2008 roku, podejmując pracę w oddziale PCC Airfoils w Wielkiej Brytanii (aerospace). Zaintrygowały mnie panujące tam standardy, jak i nieszablonowe podejście management-u do pracownika. W trakcie nabywania kompetencji w ramach organizacji przeszedłem szereg szkoleń, dzięki którym to odkryłem, że za wszystkim stoi nic innego jak lean okraszony Six Sigmą. Od tamtego czasu wiele rzeczy zmieniło się w moim życiu, ale pasja do podejścia lean pozostała i ciągle wzrasta.

    Wolny czas spędzam z rodziną, odkrywając urokliwe zakątki naszego pięknego kraju. Pasjonuje mnie ciągłe doskonalenie w drodze do bycia lepszym sobą każdego dnia.

    Dlaczego zajmuję się lean? Bo lean to ludzie. Pierwszym krokiem do udoskonalenia rzeczy jest doskonalenie ludzi, którzy chcą pracować dobrze, wystarczy tylko im to umożliwić.

  • PAWEŁ CIUKSZA

    Jestem absolwentem Politechniki Szczecińskiej (kierunek Fizyka Techniczna) i Politechniki Warszawskiej (Elektrotechnika). Swoją przygodę z lean zacząłem od momentu kiedy stanąłem przed rozwiązaniem problemu mudy jako Szef Produkcji w małej polskiej firmie kilkanaście lat temu. Swoim doświadczeniem lean staram się dzielić na co dzień. Obecnie pracuję i mieszkam w Norwegii. Jestem członkiem Lean Forum Norge. Moje główne zainteresowania to bieganie, narty, dobra książka i jazz.

    Dlaczego zajmuję się lean? Po pierwsze: ponieważ nie lubię marnotrawstwa, po drugie: stosowanie narzędzi lean daje namacalne efekty, po trzecie: wymaga kontaktu i zaangażowania w pracę z ludźmi.

  • JOANNA CZERSKA

    Od kilkunastu lat wdrażam kulturę lean oraz kształcę kadry wspierając polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa w podnoszeniu efektywności. Doświadczenie zawodowe zdobywałam na stanowiskach specjalisty ds. organizacji produkcji, dyrektora produkcji, wykładowcy Politechniki Gdańskiej, managera przedsiębiorstwa usługowego oraz doradcy międzynarodowych koncernów i polskich firm.  Jestem założycielką  firmy doradczo-wdrożeniowej LeanQ Team oraz współtwórczynią i partnerem międzynarodowej sieci firm doradczych Sustainable Performance Improvement Network, która realizuje projekty dla przedsiębiorstw z Europy i ich oddziałów na świecie. W „wolnej chwili” piszę książki z zakresu lean management, tworzę programy edukacyjne dla uczniów szkół gimnazjalnych, średnich oraz studentów. Tworzę także symulacyjne gry Lean Management. A poza lean mój świat to poznawanie przeróżnych zakątków świata w wydaniu backpackerskim. Fascynuje mnie każde otoczenie, różnorodność ludzi zarówno w postrzeganiu świata jak i odmienności kulturowej. Z tego wszystkiego czerpię pomysły na to jak każdego kolejnego dnia być lepszą od tego jaką byłam wczoraj i jak dzielić się tym z innymi.

    Dlaczego lean? Lean i edukacja to moje pasje, które łączę w jedno, a moimi pasjami i doświadczeniem chętnie dzielę się z innymi, by móc oglądać jak “zaraza” się rozprzestrzenia dając innym satysfakcję z tego co robią i jakie uzyskują wyniki.

  • ŁUKASZ DEKIER

    Jestem absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, kierunek Logistyka. Pracę zawodową rozpocząłem na stanowisku konsultanta lean management w firmie Leanpassion. Następnie pracowałem na stanowisku inżyniera procesu w firmie Volkswagen Poznań, gdzie byłem odpowiedzialny m.in. za optymalizację linii produkcyjnych z wykorzystaniem zaawansowanych metod analizy procesów, takich jak MTM. W 2013 r.  powróciłem do zawodu konsultanta w firmie doradczej ASD Consulting, w której obecnie jestem partnerem.  Zajmuję się optymalizacją procesów w firmach produkcyjnych, logistycznych i usługowych.

    Od 2012 r. kontynuuję studia w mojej  Alma Mater jako doktorant w Katedrze Logistyki i Transportu. Jestem także wykładowcą w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu i autorem kilku artykułów naukowych dotyczących narzędzi lean management. 

    Dlaczego zajmuję się lean? Ponieważ lubię upraszczać ludziom życie:)

  • WIESŁAW DZIERGAWKA

    Jestem absolwentem  Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunku Prawo i Administracja.  Ukończyłem studia podyplomowe w zakresie zarządzania projektami w Wyższej Szkole Bankowej i zarządzanie projektami UE w WSKSIM w Toruniu . Ponad to, doskonaliłem umiejętności kończąc  rachunkowości  na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz  zarządzania jednostkami służby zdrowia w WSIIE w Olsztynie.

    Od początku XXI w. zawodowo jestem związany z systemem ochrony zdrowia. Rozpoczynałem przygodę z zarządzaniem od nadzorowania procesów logistycznych , poprzez  kierowanie jednostką aż po kontrolę i nadzór z ramienia organów prowadzących.  Wdrażałem z sukcesem procesy restrukturyzacji i konsolidacji w oparciu o założone cele efektywnościowe .

    Uwielbiam podróże i  realizację nowych wyzwań. Piszę, maluję obrazy i żegluję. Wiem, że tylko życie z pasją ma sens. Obecnie, zawodowo zajmuje się realizacją projektów inwestycyjnych finansowanych z UE, prywatnie, staram się być dobrym mężem i ojcem.

    Dlaczego zajmuję się lean? Jako praktyk wiem, że filozofia Lean daje odpowiedź na wiele nurtujących pytań, w rodzaju ,,jak”? Jak  pracować wydajniej? Jak podnieść efektywność organizacji? Jak lepiej zarządzać życiem? Jak poprawnie ustalić cele i priorytety? Jak prawidłowo określić budżet czasu?  Lean.

  • DARIUSZ DZIŚNIEŃSKI

    Ukończyłem kierunek Mechanical Engineering and Applied Computer Science na wydziale International Faculty of Engineering Politechniki Łódzkiej (wydział z językiem wykładowym angielskim). O lean management dowiedziałem się w 2005 r. , przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej w General Electric. To właśnie dzięki tej firmie oraz poznanym tam osobom mogłem wkroczyć na fascynującą ścieżkę pracy z ciągłym doskonaleniem. Obecnie pracuję dla Ikea Industry Group i odpowiadam za transformację różnych organizacji w oparciu o kulturę lean. Ukończyłem szkołę Trenerów Biznesu we Wrocławiu.

    Uwielbiam i uprawiam prawie każdą odmianę sportów, gdzie niezbędna jest deska pod nogami, przede wszystkim snowboarding, kitesurfing i wakeboarding. Moja druga fascynacja to muzyka, szczególnie ta z “czarną duszą”.

    Dlaczego zajmuję się lean? Ponieważ lubię zmiany i pracę z ludźmi. Do tego lean jest dla mnie nieprzebranym źródłem kreatywności, a ja sam dobrze się przy tym bawię.

  • MAGDALENA GENERALCZYK

    Ukończyłam  studia na Uniwersytecie Szczecińskim na kierunku Logistyka a jako dodatkowy fakultet Zarządzanie (Zarządzanie zasobami ludzkimi). Zawodowo przez 18 lat byłam związana z branżą usługową a obecnie od 5 lat zdobywam doświadczenie w branży produkcyjnej. 10 letnie doświadczenie w zarządzaniu zespołami bardzo mocno wpłynęło na mój kierunek rozwoju. Obecnie łączę obszar HR z filozofią continuous improvement. Swoja pracę zawodową koncentruje na wspieraniu ludzi i ich zespołów w rozwoju kompetencji miękkich, co prowadzi do wzrostu efektywności organizacji. Specjalizuję się w szkoleniach zarówno dla grup, jak i w indywidualnych sesjach trenerskich. Lean Leadership, zmiana kultury organizacji, rola lidera w organizacji, problem solving to niektóre z wielu warsztatów jakie tworzę i prowadzę. 

    Ukończyłam certyfikowane kursy Lean Black Belt oraz Lean Strategy Expert. Planuję dalszy rozwój w obszarze transformacji lean i ciągłego doskonalenia. 

    Dlaczego Lean?  Przez wiele lat pracowałam w organizacjach gdzie ciągle doskonalenie było wpisane w DNA ich kultury. Idea dbałości o człowieka i jego rozwój oraz ciągle doskonalenie wpisuje się w moje wartości i chciałabym je propagować w innych firmach. 

  • PIOTR GOLONKA

    Ukończyłem Zarządzanie i Inżynierię Produkcji na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie i Politechnice Wrocławskiej.

    Jestem praktykiem lean management. Zdobywałem doświadczenie m. in. w branżach: automotive, EMS, przetwórstwa stali i poligraficznej. Obecnie pracuję jako kierownik projektów i konsultant w firmie Lean Action Plan w Krakowie. Zajmuję się podnoszeniem efektywności procesów, usprawnianiem systemów zarządzania oraz realizacją projektów wdrożeniowych.

    Czas wolny spędzam aktywnie z rodziną, lub przemierzając kolejne kilometry biegając ze swoim psem.

    Dlaczego lean? Ponieważ życie to jeden wielki strumień wartości – pozwólmy mu płynąć.

  • ADRIAN GRYCUK

    Ukończyłem studia na kierunku Finanse i Bankowość w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a później jedne z pierwszych i najlepszych w Polsce studiów podyplomowych o lean management (Zarządzanie Produkcją, prowadzone po mistrzowsku przez Grażynę Potworę z Polskiego Centrum Produktywności w Katowicach na WSE w Krakowie). Doktorat z zarządzania strategicznego obroniłem na Akademii Leona Koźmińskiego. Po raz pierwszy zetknąłem się ze szczupłym zarządzaniem w 2005 r., w nowo utworzonym polskim oddziale amerykańskiej spółki Precise Technology Inc. w Łodzi (kilka miesięcy później przejętej przez brytyjski koncern opakowaniowy Rexam plc). W 2008 r. uzyskałem (od naszego korporacyjnego zespołu Rexam Lean Enterprise w Londynie) certyfikat Lean Black Belta. Ponieważ jednak ciekawi mnie wiele rzeczy, od 2009 r. pracuję w Biurze Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji (do 2024 r. Biuro Analiz Sejmowych) Kancelarii Sejmu w Warszawie, gdzie zajmuję się zagadnieniami związanymi m.in. z przedsiębiorczością, polityką gospodarczą, przemysłem i produktywnością. W 2015 roku byłem jednym z 15 członków założycieli naszej organizacji. Hobby:  rower, fotografia (od zawsze nikoniarz) i projekty Wikimedia.

    Dlaczego zajmują się lean? Bo jest najbardziej zdroworozsądkowym podejściem do pracy, jakie dotychczas wymyślono.

  • TOMASZ GRZYBOWSKI

    Jestem absolwentem Akademii Ekonomicznej w Katowicach, kierunek Zarządzanie i Marketing. W 2016 roku ukończyłem z wyróżnieniem studia podyplomowe „Akademia Kaizen” prowadzone przez Politechnikę Warszawską w współpracy z Kaizen Institute Consulting Group.

    Moją specjalizacją jest łączenie filozofii, narzędzi i metod Lean, TOC i Six Sigma. Jestem twórcą własnego modelu LTS wykorzystującego silne strony każdej z trzech filozofii. Model LTS zastosowałem z powodzeniem w firmach produkcyjnych, w których zajmowałem pozycje Prezesa Zarządu, Dyrektora Zakładu lub Dyrektora Operacyjnego.

    Jestem zawodowym menedżerem, konsultantem i przedsiębiorcą. Posiadam ponad 25 letnie doświadczenie zawodowe w biznesie produkcyjnym i handlowym.

    Obecnie prowadzę firmę deweloperską www.domy5e.pl, którą buduję w oparciu o założenia lean construction.

    Uwielbiam gotować, rodzina i przyjaciele wyjątkowo cenią moje wariacje na temat kuchni włoskiej.  

    Dlaczego zajmuję się lean? Ponieważ lean i kaizen to styl życia umożliwiający stabilny rozwój w oparciu o ciągłe doskonalenie rzeczywistości, w której żyjemy i pracujemy.

  • MARCIN HOŁDA

    Jestem absolwentem Politechniki Wrocławskiej na kierunku Elektrotechnika. Od 11 lat wdrażam lean management w różnych kulturach organizacyjnych. Aktualnie odpowiadam za rozwój ciągłego doskonalenia w polskich fabrykach czekolady Mondelēz International. Wykładałem także na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu i Wyższej Szkole Bankowej. Jestem certyfikowanym Six Sigma Green Beltem. Odkąd pamiętam jestem maniakiem koszykówki (szczególnie NBA), a ostatnio także zapalonym biegaczem.

    Dlaczego zajmuję się lean? Bo fascynuje mnie pomoc w zmianie zachowań ludzi oraz ciągłe doskonalenie w wymiarze zawodowym i prywatnym :)

  • JAN M. JANISZEWSKI

    Jestem absolwentem Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku, obecnie pracownikiem naukowym w Zakładzie Zarządzania Innowacjami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Tematyką lean management zajmuję się od 2006 roku realizując projekty szkoleniowo-doradcze oraz publikując artykuły i opracowania z zakresu kaizen, lean oraz zarządzania jakością.

    Doświadczenie praktyczne zdobywałem prowadząc projekty w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych, m.in. w branży farmaceutycznej i sektorze ochrony zdrowia w Polsce. W latach 2015-2018 odbyłem wizyty studyjne  w japońskich zakładach produkcyjnych i podmiotach leczniczych. Współtworzyłem inkubator wymiany wiedzy medycznej i zarządzałem projektem rozbudowy szpitala w Tanzanii w latach 2015 – 2016. Jestem kierownikiem projektu badawczego realizowanego w SGH pt. „Możliwość wykorzystania koncepcji lean management w jednostkach opieki zdrowotnej na przykładzie szpitali w Polsce”. Cały czas wierzę, że sektor ochrony zdrowia w Polsce możemy uleczyć tylko i wyłącznie poprzez zastosowanie koncepcji lean, a nie poprzez zwiększanie finansowania bez żadnych wymagań wobec zarządzających.

    Ukończyłem kurs OPEX Six Sigma Green Belt oraz szkolenia z wizytami studyjnymi w europejskich fabrykach Porsche, BMW, Audi, Hyundai i Toyoty. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją oraz redaktorem odpowiedzialnym za dział lean na portalu polskiprzemysl.com.pl

    Dlaczego zajmuję się lean? Bo uważam zdroworozsądkowe zarządzanie jako jedyny sposób na zwiększenie skuteczności funkcjonowania organizacji czasach zaostrzającej się konkurencji i zmienności otoczenia. Tylko ciężka praca oparta o cykl PDSA pozwala osiągnąć trwałą przewagę konkurencyjną i rozwiązywać problemy biznesowe

  • KARINA JANISZ

    Jestem absolwentką kierunku Zarządzanie i Marketing  na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej  oraz studiów doktoranckich w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn. Ukończyłam też studia podyplomowe w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oraz doradztwo zawodowe i przedsiębiorczość. Posiadam certyfikat Prince2 Fundation Certificate,  Certified Project Management Associate IPMA level D oraz doświadczenie w zarządzaniu projektami.

    Obecnie pracuję jako nauczyciel akademicki. Prowadzę zajęcia ze studentami wzbogacając treści programowe o elementy lean manufacturing. Dodatkowo jestem trenerem Lean Game, co pozwala nie tylko uatrakcyjnić proces dydaktyczny, ale też w ciekawy sposób zaszczepić tę koncepcję u przyszłych uczestników rynku pracy. Pasją do lean dzielę się również prowadząc prace dyplomowe z tej tematyki. Prywatnie: szczęśliwa mama, która w wolnych chwilach biega, fotografuje, wdraża zdrowy styl odżywiania i propaguje lean thinking na co dzień.

    Dlaczego zajmuję się lean? Bo lubię zdroworozsądkowe podejście i pozytywne zmiany. Bo cenię sobie dobrą organizację pracy i kreatywną współpracę z ludźmi. Bo dzięki lean mogę się rozwijać i to daje mi satysfakcję.

  • MARCIN JAGODDA

    Pracując 10 lat w międzynarodowej korporacji przeszedłem długą ścieżkę kariery, od szeregowego pracownika, przez brygadzistę, aż do działu Program Management. Dało mi to możliwość poznania lean managemnet od wielu stron. Teraz wiem jakie jest znaczenie tej filozofii w przedsiębiorstwie oraz w życiu codziennym.

    Równolegle do pracy w korporacji prowadzę grupę filmową, która zajmuje się realizacją filmów promocyjnych oraz teledysków. Moją odskocznią od codzienności jest motoryzacja. Wolne chwilę spędzam w garażu, pracując nad swoim youngtimerem.

    Dlaczego lean? Bo to nie „kolejny trend”. To naprawdę działa!

  • MACIEJ KANERT

    Jestem absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kierunku japonistyka. Doktorat z zakresu historii Japonii uzyskałem na Uniwersytecie Warszawskim, w międzyczasie studiując na Uniwersytecie Kioto w Japonii jako stypendysta Ministerstwa Edukacji Japonii i Fundacji Japońskiej. Obecnie zajmuję się naukowo filozofią buddyjską. Jestem również tłumaczem przysięgłym i jako tłumacz właśnie od kilkunastu lat pracuję przy projektach związanych z wdrażaniem TPM oraz Systemu Produkcji Toyoty. Sportowo: niech żyje badminton!

    Dlaczego zajmuję się lean? Primo, ponieważ mam dług wdzięczności wobec polskiego społeczeństwa, które płaciło za moje studia i tak chcę go spłacić (odpowiedź kulturowo japońska, ale tym niemniej prawdziwa). Secundo, ponieważ jestem jednym z niewielu ludzi, którzy zrozumieli w hasło budowy drugiej Japonii (do czego zapał odnawia się we mnie po każdych przeprosinach w japońskim pociągu, gdy spóźnia się 10 s:)). Tertio, ponieważ ciągle pisze do mnie jeden znajomy japoński konsultant, że jeżeli nie będę propagował lean, te wielkie magazyny wykończą polskie firmy:)

  • DANIEL KARPIAK

    Jestem absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku lean management, Wydział Zarządzania, Informatyki i Finansów, studia podyplomowe, pod kierownictwem Marka Krasińskiego, którego pozdrawiam serdecznie :) 

    Moja przygoda z lean rozpoczęła się w 1999 roku, chociaż wtedy jeszcze nie wiedziałem, że to Lean :) i trwa do dziś. W tym czasie rozpocząłem pracę w spółce SITECH w Polkowicach (od 2022 JV  BroseSITECH), która zajmuje się produkcją struktur stalowych foteli samochodowych do wszystkich marek samochodów  koncernu Volkswagen Audi. Pracowałem podczas swojej kariery w tej spółce jako lider spawalni, lider produkcji, kierownik zmiany utrzymania ruchu maszyn, instruktor nauki zawodu, a od siedmiu lat  jako specjalista d.s. planowania produkcji na wydziale planowania i rozwoju technologii. Przez wszystkie te lata brałem i nadal biorę udział  w niezliczonych projektach optymalizacyjnych w różnych obszarach spółki. Od produkcji - spawalnia MAG/Laser, zgrzewania struktur stalowych, po technologie łączenia materiałów typu clinch, aż po klejenie, skręcanie i montaż końcowy na liniach produkcyjnych. W tym również tematy stricte jakościowe, bezpieczeństwa pracy, utrzymania ruchu maszyn, mycia chemicznego w myjkach ultradźwiękowych i natryskowych, a także optymalizowanie warsztatów mechanicznych czy magazynów części zamiennych.

    Lean to potężne możliwości dla chcącego się uczyć, ale przede wszystkim dla właścicieli firm chcących rozwinąć skrzydła i wejść na wyższy poziom zarządzania przedsiębiorstwem. Zajmując się lean, warto mieć wiele pasji, czasami, a może i bardzo często jak w moim przypadku, pasje i hobby podpowiadają niemal każdego dnia ciekawe rozwiązania, które warto i można przenieść na grunt pracy zawodowej.

    Pasjonuję się grą w szachy, jestem kierownikiem klubu szachowego w Głogowie, regularnie trenuję  bieganie i cross fit ,jestem  wędkarzem, modelarzem, filatelistą, numizmatykiem i militarystą. W swoim życiu zdążyłem być też żołnierzem Marynarki Wojennej, odsłużyłem już ponad trzy lata w Wojskach Obrony Terytorialnej z czego jestem niezwykle dumny, gdyż z racji doświadczenia wojskowego, mogę przekazywać cenną wiedzę młodym, mniej doświadczonym żołnierzom.  Interesując się tak wieloma dziedzinami życia, człowiek każdego dnia niezależnie od własnej woli "wpada" na ciekawe pomysły i rozwiązania, o których chętnie opowiem przy najbliższym spotkaniu.

  • EWA KOFTIS-FRĄK

    Jestem absolwentką Politechniki Gdańskiej, Wydziału Zarządzania i Ekonomii. Ukończyłam również Akademię Trenera (studia podyplomowe) na Uniwersytecie WSB Merito Gdańsk. Swoje życie zawodowe związałam z koncepcjami i filozofiami wspierającymi ciągłe doskonalenie. Oprócz Lean będzie to zarządzanie jakością (TQM), procesami czy doświadczeniem klienta (CEM). Odnajduję w nich klucz do zapewnienia sukcesu organizacji poprzez harmonijny rozwój wokół tego, co jest kluczowe.

    Pracowałam w firmach różnych branż (produkcyjne, sprzedażowe czy usługowe) i zajmowałam się rozwiązywaniem bieżących problemów jakościowych, analizą i usprawnianiem procesów, czy transformacjami zespołów lub organizacji (wdrażaniem koncepcji zarządzania).

    Dlaczego Lean? Bo Lean to droga a nie miejsce docelowe. Jest to koncepcja, która wspiera rozwój w sposób harmonijny. Tworzy mądre i efektywne organizacje, bo oparte na potencjalne każdego pracownika.

  • GRZEGORZ KOCZOR

    Ukończyłem biotechnologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a kompetencje menedżerskie zdobywałem podczas studiów podyplomowych Zarządzanie w Ochronie Zdrowia na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. W swojej drodze rozwojowej związany byłem z kilkoma branżami, dzięki czemu mogłem "od podszewki" poznać różne modele biznesowe. 

    Jestem Prezesem Zarządu oraz  twórcą marki Lean w Medycynie. Jako trener biznesu oraz coach specjalizuję się w zagadnieniach z obszaru przywództwa i filozofii Lean. Od kilku lat pomagam przedsiębiorstwom przejść na wyższy poziom zarządzania. Jestem organizatorem konferencji Lean w Medycynie, prelegentem, ekspertem w Ministerstwie Zdrowia a także autorem pierwszej książki w Polsce o tematyce lean w ochronie zdrowia. W moim portfolio są m.in. takie organizacje jak: Medicover sp. z o.o., EMC Instytut Medyczny S.A., Biogen S.A. i Narodowy Fundusz Zdrowia.

    Wybrałem lean gdyż daje nieograniczone możliwości rozwoju w zakresie komunikacji, kreatywności, inspirowania do wychodzenia ze strefy komfortu i realnej zmiany. Wszystko to  dla uzyskania efektu synergii między zainteresowanymi zmianą i  dążeniu do doskonałości.

  • JAKUB KOCJAN

    Jestem absolwentem kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji na Politechnice Śląskiej. Ukończyłem również studia podyplomowe „Akademia Lean Lidera – Efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem” w Wyższej Szkole  Bankowej w Poznaniu.

    Moja przygoda z Lean rozpoczęła się wraz z podjęciem pierwszej pracy w przemyśle samochodowym. Przepracowałem ponad 10 lat na stanowiskach specjalisty i koordynatora Lean w kilku firmach produkcyjnych.  Posiadam certyfikaty Lean Implementer i Six Sigma. Jestem członkiem INCOSE (Międzynarodowa Rada ds. Inżynierii Systemów). Od kilku lat rozwijam LeanCenter.pl – największy polski serwis internetowy  poświęcony tematyce ciągłego doskonalenia.

    Dlaczego zajmuję się lean? Uważam, że to takie zagadnienie, w którym to co się aktualnie wie i rozumie, to ciągle ledwie ułamek tego, co wiedzieć i rozumieć się powinno.

  • VLAD KOZAK

    Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Handlu i Prawa Łazarskiego w Warszawie na kierunku Finanse i Bankowość. Ukończyłem również dziennikarstwo na Uniwersytecie w Kijowie oraz studia podyplomowe Lean Manufacturing na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

    Moje doświadczenie zawodowe zaczęło się od dziennikarstwa na Ukrainie, gdzie od 2007 do 2010 pisałem w tematach związanych z telekomunikacją i IT. Po studiach w Warszawie “przebranżowiłem się” i od tamtego czasu pracuję w biznesie: od 2013 r. w McKinsey & Company, a od 2017 w RTB House. W McKinsey zajmowałem się zagadnieniami związanymi z efektywnością operacyjną spółek z branży FMCG, wspierając firmy w usprawnianiu procesów produkcji, magazynowania oraz logistyki. W ramach RTB House jestem odpowiedzialny za account management globalnie i współpracuję z ośrodkami biznesowymi na całym świecie w tym obszarze.

    Dlaczego lean? Jestem pasjonatem ciągłego doskonalenia. Koncepcja lean najlepiej pasuje do tego i sprawdza się nie tylko w biznesie, ale i w życiu. Pozwala także poznawać ciekawych ludzi, którym zależy na tym, żeby uczynić świat lepszym miejscem.

  • MAREK KRASIŃSKI

    Jestem doktorem nauk o zarządzaniu i jakości, pracuję jako Partner Zarządzający w PDCA Group. Jestem wykładowcą i kierownikiem Menedżerskich Studiów Podyplomowych z zakresu zarządzania, lean management oraz Six Sigma w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz współpracuję jako mentor projektów innowacyjnych z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Moje ulubione zajęcie to praca jako trener i konsultant biznesu. Pomagam firmom w zrównoważonym rozwoju, wprowadzając je na drogę ciągłego doskonalenia.

    Wierzę w ideę lean i kaizen. W praktyce prowadzę badania związane z wdrożeniem lean management dostosowanego do specyfiki polskiej kultury. Jestem autorem dwóch książek i kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz popularno-naukowych. Realizowałem w roli kierownika projektu cztery projekty badawcze finansowane z dotacji celowej MNiSW, projekt NCN (Sonata-4), projekty wdrożeniowe finansowane z Bonów na Innowacje oraz – w roli wykonawcy – trzy zadania w projekcie finansowanym z NCBiR. Posiadam certyfikaty PDCA Group Lean Trainer, OpEx Six Sigma Green Belt, PRINCE2® Foundation, Audytor 5S, Management 3.0., DTMethod® Foundation. Jako trener i konsultant biznesu pracuję od 2007 roku spędzając na szkoleniach i wdrożeniach średnio 1400 godzin rocznie. Jestem zapraszany jako prelegent na konferencje w Polsce, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Japonii. Prywatnie jestem miłośnikiem sportów motorowych na lądzie i wodzie, azjatyckiej kuchni i tybetańskich lwiątek.

    Dlaczego zajmuję się lean? Bo uważam, że jest to świetny styl życia, który prowadzi do szczęścia i sukcesów.

  • SYLWIA KRUCZYŃSKA

    Jestem absolwentką Politechniki Śląskiej na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji o specjalizacji Inżynieria Jakości oraz studiów podyplomowych Menadżer Zakupów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

    Moja przygoda z lean rozpoczęła się w 2005 roku i trwa do dziś. W tym czasie pracowałam jako Koordynator Projektów Lean, Planista Produkcji, Lider Logistyki, Menadżer Produkcji a obecnie Lean Maufacturing Ekspert. Przez cały ten okres uczestniczyłam w projektach optymalizacyjnych w różnych obszarach – zarówno produkcyjnych, jak i i administracyjnych.

    Dlaczego zajmuję się Lean? Lean to potężna możliwość rozwoju.  Doświadczenie zdobyte dotychczas potwierdziło, że lean to głównie Ludzie – nie narzędzia. Choć te same w sobie są bardzo ważne. Budowanie kultury opartej na szukaniu MUDA w procesie, wzajemnym szacunku
    i ciągłym doskonaleniu daje ogromne możliwości. To niekończąca się opowieść, której sukces zależy od nas.

  • ANETA KUCIŃSKA-LANDWÓJTOWICZ

    Jestem absolwentką Politechniki Opolskiej na kierunku Zarządzanie i Marketing ze specjalnością Komputerowo Zintegrowane Zarządzanie Produkcją. Ukończyłam również studia doktoranckie na Politechnice Warszawskiej, gdzie zdobyłam tytuł doktora nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu. Aktualnie pracuję na Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej. Zajmuję się problematyką zarządzania jakością, doskonaleniem organizacji oraz zarządzania procesami w przedsiębiorstwie, co jest przedmiotem moich badań naukowych, zajęć dydaktycznych oraz zainteresowań zawodowych.

    Przez kilka lat pracowałam w przedsiębiorstwie produkcyjnym zajmując się doskonaleniem i usprawnianiem procesów z wykorzystaniem technik lean, prowadzę szkolenia z tego zakresu oraz uczestniczę w projektach wdrożeniowych w obszarze szczupłego zarządzania realizowanych w opolskich firmach produkcyjnych. W wolnych chwilach uprawiam sport, wyruszam w ciekawą podróż, czytam dobrą książkę lub spotykam się z przyjaciółmi.

    Dlaczego zajmuję się lean? Ponieważ przynosi efekty, pozwala na pracę z ludźmi i daje dużo satysfakcji.

  • JACEK KUKIZ

    Jestem  absolwentem Wydziału Mechaniki i Budowy Maszyn oraz Wydziału Ekonomii  Politechniki Koszalińskiej.

    Od 2005 roku zdobywam praktyczne doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań Lean w korporacjach międzynarodowych, w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym oraz lotniczym. Obecnie pracuję w jednej z firm branży lotniczej wspierając koncepcję Lean w zakładach Polsce, Niemczech, Chinach, USA oraz RPA. Zajmuję się także projektowaniem i wdrażaniem gier biznesowych z zakresu Lean Management, oraz prowadzę zajęcia z Lean Management w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

    W swojej karierze zawodowej realizowałem szereg projektów dla dostawców m.in. VOLVO, SAAB, PININFARINA i AIRBUS. Szczególnie interesuje mnie podejście do organizacji jako do jednego mechanizmu i zastosowanie  filozofii Lean we wszystkich jego obszarach, m.in.: zakupów, planowania, magazynowania i przepływów wewnętrznych i oczywiście produkcji.

    Lubię spędzać czas nad wodą i w górach.

    Dlaczego zajmuję się lean? Ponieważ pozwala mi to na przekazanie swojej wiedzy innym, a jednocześnie sprawia mi satysfakcję obserwacja zmian w różnych organizacjach, bez względu na ich specyfikę.

  • EWA ŁUKAWSKA

    Ukończyłam Technologię Chemiczną na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej a także studia podyplomowe z zakresu zarządzania produkcją na tej samej uczelni. Lean jest obecny w moim życiu od początku mojej kariery zawodowej. Pierwszy raz zetknęłam się ze szczupłym zarządzaniem w 2006 roku w firmie Rexam i zupełnie nim przesiąkłam. Od 8 lat „leanuję” jako inżynier procesu, od dwóch lat w Albea Group w Łodzi. Nie wyobrażam już sobie innego sposobu pracy, innej koncepcji zarządzania. Jest idealny. W lean odnajduję też siebie, swoje podejście do życia.

    Poza pracą jestem przede wszystkim mamą dwójki cudownych dzieci, z którymi staram się spędzać każdą wolną chwilę. W moim życiu bardzo ważne miejsca zajmują też muzyka, książki i dobra kuchnia (uwielbiam gotować:))

    Dlaczego zajmuję się lean? Bo daje mi poczucie spełnienia, ogromną satysfakcję i świadomość, że moja praca jest potrzebna, że to co robię ma sens!

  • KATARZYNA ŁYP-WROŃSKA

    Jestem adiunktem badawczo-dydaktycznym w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Staszica w Krakowie. Moja ścieżka edukacyjna zaczęła się w SGGW w Warszawie, gdzie zdobyłam stopień inżyniera (Wydział Inżynierii Produkcji), a także dwa tytuły magistra (Wydział Inżynierii Produkcji, Wydział Nauk Ekonomicznych). W 2014 roku uzyskałam stopień naukowy doktora. "Posiadam także dyplom ukończenia studiów podyplomowych na kierunku Menedżer Jakości w Szkole Głównej Handlowej. Jestem akredytowanym Tutorem Akademickim, jak również ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, członkinią Rady Kobiet przy Ministerstwie Rolnictwa. Moje zainteresowanie kulturą lean narodziło się podczas studiów, co później przerodziło się w badania naukowe i praktyczne doświadczenie. W wolnej chwili uprawiam sport (głównie biegi długie, z przeszkodami), podróżuję (szczególnie chętnie zwiedzam inne uniwersytety) oraz czytam książki historyczne (najchętniej biografie wpływowych kobiet).

    Dlaczego zajmuję się lean?

    Zajmuję się lean, ponieważ fascynuje mnie jego podejście do efektywności i doskonalenia procesów, szczególnie w aspekcie wytwarzania. Od dawna łączę moje zainteresowanie kulturą lean z innymi systemami/podejściami/koncepcjami/standardami szczególnie World Class Manufacturing. Moja kariera w różnych sektorach - od przemysłu, poprzez usługi, administrację rządową po szkolnictwo - pozwoliła mi dostrzec uniwersalność i potencjał kultury lean w różnych kontekstach zawodowych i prywatnych. A poza tym: „Szczupłość” i „Eko” - dwie modne idee, które kształtują przyszłość naszej planety? Wierzę, że tak!

  • JAROSŁAW MACHNIK

    Lean Management jest w ścisłym w kręgu moich zainteresowań od blisko 20 lat. Rozwijając swoje skrzydła miałem przyjemność doświadczać strefy operacyjnej przedsiębiorstw patrząc z różnych perspektyw: specjalisty, kierownika, dyrektora operacyjnego, konsultanta lean management. Jako konsultant do tej pory przeprowadziłem:
    •       około 9000 godz. konsultacji i warsztatów,
    •     około 3500 godz. spędziłem na sali szkoleniowej prowadząc zajęcia dla firm, studentów, studentów studiów na poziomie MBA,
    •       odwiedziłem ponad 100 firm, 
    •       przejechałem do tej pory w celach doradztwa około 0,5 mln km.
    Powyższa statystyka z jednej strony to nic szczególnego, z drugiej natomiast pozwoliła mi poznać wielu wspaniałych ludzi, zobaczyć i zrozumieć wiele procesów z różnych branż, które wpłynęły na mój sposób myślenia o zarządzaniu strategicznym, operacyjnym ale i przede wszystkim pozwoliły mi zrozumieć czym jest lean i jakie wyzwania są stoją przed firmami polskimi i firmami z kapitałem zagranicznym.

    Prywatnie jestem szczęśliwym mężem i ojcem cudownej dwójki dzieci. Pasjonuje mnie aktywność, którą przelewam na wędrówki po górach, małe „mtb” oraz bieganie. W ostatnich moich zainteresowaniach jest triathlon, zobaczymy jak się to rozwinie.

    Dlaczego lean? „Znajdź swoją pasję i podążaj za marzeniami” to jedno, drugie natomiast lean to podejście, które pozwala wytyczać nowe szlaki, kreować nową rzeczywistość a ja to uwielbiam.

  • MONIKA MALCIAK

    Jestem absolwentką Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także studiów podyplomowych z zakresu logistyki. Od początku mojej kariery zawodowej związana jestem z branżą automotive. Od czterech lat kieruję działem ciągłego doskonalenia, ucząc, motywując i wspierając współpracowników przy prowadzeniu projektów doskonalących. Posiadam wiedzę i certyfikat na poziomie Lean Six Sigma Black Belt, dzięki której prowadzę szkolenia w Polsce i w Europie dla zakładów w grupie. Dodatkowo pracuję w centrali fundacji Lean Education, której celem jest tworzenie środowiska do rozwoju uniwersalnych postaw i kompetencji poszukiwanych przez pracodawców. W wolnych chwilach biegam, morsuję, chodzę po górach wraz z rodziną.

    Dlaczego lean? Bo lean to ludzie i uwielbiam obserwować zespoły, w których dzieje się magia i nie ma rzeczy niemożliwych.

  • DOROTA MEJRI

    Ukończyłam psychologię na KUL. Na początku mojej drogi zawodowej szkoliłam się i pracowałam jako psychoterapeutka Gestalt w prywatnym gabinecie i Klinice Psychiatrycznej w Lublinie. Bardzo wcześnie jednak wstąpiłam na ścieżkę szkoleniową (25 lat temu) i biznes pochłonął mnie całkowicie. Ukończyłam studia podyplomowe z Zarządzania i Marketingu na Politechnice Lubelskiej oraz Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Prowadzę własną firmę szkoleniową GROWTH ZONE. W międzyczasie uzyskałam certyfikaty coacha i mentora na Uniwersytecie Łódzkim, trenerki Action Learning, certyfikowanej trenerki FRIS oraz RMP Masterki. Ukończyłam szkołę asesorów Assessment i Development Center. Prowadzę indywidualne sesje coachingowe i mentoringowe przede wszystkim dla kadry menedżerskiej. Lean pojawił się na mojej drodze ponad 10 lat temu, ale dopiero współpraca z firmą LeanQ Team uczyniła ze mnie prawdziwą jego fankę. W mojej pracy łączę wiedzę psychologiczną z filozofią lean. Zajmuje się wspieraniem firm w doskonaleniu kompetencji kadry zarządzającej, w tym przede wszystkim liderów pierwszej linii (mistrzów, brygadzistów, liderów). Prowadzę warsztaty i realizuje projekty doradcze z zakresu przywództwa, komunikacji menedżerskiej, zarządzania kryzysem i zmianą, budowania zespołu i efektywności osobistej.  Uczestniczę w projektach optymalizujących procesy w firmach produkcyjnych, wspierając rozwój kompetencji „miękkich” ich liderów w duchu LM.  Jestem Ekspertką INFOR WIDEOAKADEMII HR w obszarze zarządzania zmianą. Mam za sobą tysiące godzin szkoleniowych. Publikuję dla miesięcznika Personel i Zarządzanie. Napisałam książkę „Mistrz, brygadzista, lider – szefowie pierwszej linii – miękki poradnik dla zarządzających produkcją”. A jako członkini grupy Experiential Educators Europe, uczestniczę w wymianie wiedzy i doświadczenia, z trenerami z całej Europy i świata.

    Prywatnie jestem mamą dwójki dorosłych dzieci. Jeżdżę na rolkach, gram na gitarze, amatorsko uprawiam jogę i wędruję z plecakiem w miejsca, gdzie można doświadczyć piękna przyrody i porozmawiać z ludźmi z innych kultur.

  • KATARZYNA MATUSIAK

    Jestem absolwentką Biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej oraz podyplomowych studiów managerskich Zarządzanie Pracą na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Mam dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe w obszarach operacyjnych, które budowałam pracując jako lider, trener, konsultant. W 2010 roku uzyskałam certyfikat Value Based Lean Six Sigma Black Belt, odtąd całkowicie oddając się ciągłemu doskonaleniu. Obecnie zdobywam uprawnienia zawodowego coacha, aby w pełni połączyć obie pasje: lean i coaching.

    Dlaczego lean? Od początku swojej kariery zawodowej rozwijam pasję, którą jest dawanie ludziom prostych rozwiązań oraz tłumaczenie zawiłości procesów w jasny, przystępny sposób. Jestem zafascynowana japońską kulturą i narzędziami zarządzania, jakie ten kraj dał światu. Rozumiejąc jednak ich specyfikę i odmienność, staram się tłumaczyć je i wdrażać na nasz “zachodni” sposób. Nie byłoby to wszak możliwe bez kompetencji technicznych z otwartością na umiejętności miękkie. Właśnie podczas zgłębiania wiedzy z obszaru tzw. narzędzi miękkich, zwłaszcza treningów coachingowych, uświadomiłam sobie, że tylko łącząc obie te drogi, możemy odnieść długofalowy sukces.

  • MACIEJ MILLER

    Ukończyłem kierunek Zarządzanie Przedsiębiorstwem na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej oraz studia podyplomowe związane z Socjologią i Zarządzaniem Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Łódzkim. Od blisko 10 lat pracuję w firmie BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego w Łodzi, gdzie przez ostatnie 4 lata, zajmowałem się szeroko pojętym rozwiązywaniem problemów oraz wspieraniem wdrażania Lean/TPM jako Six Sigma Black Belt. Obecnie jestem odpowiedzialny za kwalifikację dostawców, czyli przekazywanie im wiedzy z zakresu Lean, TPM oraz problem solving, które BSH wypracowała, aby redukować straty na całej długości strumienia wartości, nie tylko na terenie naszych fabryk. Poza pracą dla BSH prowadzę zajęcia dla studentów IFE Politechniki Łódzkiej z zakresu m.in. samodzielnego rozwiązywania problemów w ramach projektów „Problem Based Learning”. Wolny czas poświęcam na nowe wyzwania związane ze sportem, głównie jazdą na rowerze, motocyklach oraz snowboardzie.

    Dlaczego zajmuje się lean? Lean jest moja filozofią i sposobem na życie, staram się żyć prosto i „szczupło”, nie tracić czasu na rzeczy zbędne i nie przynoszące wartości mi i moim bliskim.

  • GRZEGORZ MUZYKA

    Jestem absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej oraz Wydziału Zarządzania i Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Posiadam również dyplom studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu z zakresu Six Sigma i Optymalizacji Procesów, a także – z czego jestem bardzo dumny – stopień podoficerski Wojska Polskiego uzyskany w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

    Doświadczenie z zakresu lean management zdobywałem głównie w sektorze usługowym. Pracując w globalnym przedsiębiorstwie miałem okazje uczestniczyć we wdrażaniu szczupłego zarządzania na różnych szczeblach organizacji. Przez wiele lat nadzorowałem projekty transformacyjne w ośrodkach na całym świecie zarządzając strategicznymi programami zmian i rozwoju firmy w zakresie dostarczania usług i wzmacniania kultury ciągłego doskonalenia. Zdobyte doświadczenie i szkolenia zaowocowały certyfikacją Black Belt. Obecnie prowadzę Departament Zarządzania Usługami (kierownicy i koordynatorzy usług) w wiodącej międzynarodowej firmie.

    Dlaczego zajmuję się lean? Bo warto.

  • OLIMPIA NIZIOŁEK

    Jestem absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Ponadto ukończyłam studia doktoranckie z nauk społecznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

    Zawodowo jestem trenerem i konsultantem z wieloletnim doświadczeniem z zakresu lean management, jakości oraz budowania kultury organizacji w przemyśle i usługach. Obecnie współpracuję głównie z przemysłem lotniczym. Kilkukrotnie miałam przyjemność, zgodnie z metodologią 3P, koordynować projekty wdrożenia nowej produkcji. Moim celem zawodowym jest budowanie kultury organizacji ukierunkowanej na ciągły rozwój i poszukiwanie możliwości redukcji strat oraz zapewnienie przepływu we wszystkich procesach w firmie.

    W wolnych chwilach jestem koordynatorem w Fundacji Lean Education oraz wykładowcą z zakresu lean management, jakości i socjologii na uczelniach wyższych.

    Prywatnie moją pasją są podróże, każdą wolną chwilę spędzam w górach lub w otoczeniu przyrody.

    Dlaczego Lean? Lean to ciągły rozwój, Lean to ludzie, lean to sposób na życie.

  • PRZEMYSŁAW NIEWIADOMSKI

    Inżynier, doktor habilitowany nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (Wydział Zarządzania), Politechniki Poznańskiej (Wydział Inżynierii Zarządzania) i Politechniki Wrocławskiej (Wydział Informatyki i Zarządzania).

    Autor około 250 publikacji naukowych, raportów i opracowań. Kierownik Katedry Zarządzania Strategicznego i Marketingu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ekspert i konsultant z zakresu organizacji i zarządzania; menedżer z wieloletnim doświadczeniem (zarząd, nadzór właścicielski); wykładowca akademicki (Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Zielonogórski). Członek zagranicznych (m. in. Academy of International Business, European Academy of Management, European Society for Agricultural Engineers (EurAgEng), The International Society for Professional Innovation Management) i krajowych stowarzyszeń i instytucji. Autor i koordynator kilkunastu projektów badawczo-rozwojowych.

    Aktywnie udziela się w radach naukowych polskich i zagranicznych czasopism, sympozjów i konferencji. Ekspert oraz członek rady naukowej przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Członek Wielkopolskiej Platformy Wodorowej (ekspert w ramach panelu biznesu) oraz doradca Komitetu Inżynierii Produkcji PAN, członek Komisji Nauk Organizacji i Zarządzania. Ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości. W swojej pracy naukowo badawczej, dydaktycznej i zawodowej koncentruje się na problemach restrukturyzacji przedsiębiorstw, zarządzania strategicznego, z uwagą na: strategie rozwoju, modelowanie biznesu, zarządzanie procesowe, innowacyjność, budowanie relacji, odnowę strategiczną, podnoszenie efektywności, projektowanie nowoczesnych struktur, systemów i metod zarządzania (lean, flexibility, agility), zarządzanie okazjami, czy też doskonalenie i rozwój kompetencji kadry menedżerskiej. 

    Dlaczego lean? Lean to dla mnie praktyczne działanie a nie kolejny trend. Ilekroć zadaję sobie pytanie, co mogę zrobić z oferowanymi przeze moją firmę produktami, by spełnić zindywidualizowane potrzeby odbiorców, to lean daje mi odpowiedź. Kluczowe jest dla mnie ciągłe wspieranie pracowników, aby poprzez odpowiednią kulturę i postawę stawali się profesjonalistami w realizowanym obszarze pracy i tym samym stawali się zespołem zdolnym do rozwiązywania problemów i ciągłego doskonalenia przedsiębiorstwa.

  • KATARZYNA OCZKOŚ

    Ukończyłam Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Jako mała dziewczynka, po tym, jak już archeologię wybito mi z głowy, wiązałam swoją przyszłość z ciężką syntezą organiczną. Na szczęście los chciał inaczej. Dzięki pomyślnym wiatrom trafiłam do branży motoryzacyjnej i tam doświadczyłam, czym jest Lean, oraz, co najważniejsze, dowiedziałam się, co chcę w życiu robić.

    Dlaczego zajmuję się Lean? Bo Lean jest nie tylko zawodem, który wykonuję, jest również moją pasją. Należę do tych szczęśliwców, którzy kochają swoją pracę. Moją drugą życiową pasją jest jeździectwo. Lean i jeździectwo mają wiele wspólnego. Po pierwsze – jadąc na koniu, trzeba wiedzieć, gdzie się jedzie. Jeśli nie znamy kierunku, trafimy nie tam, gdzie chcemy, ale tam, gdzie koń chce. Ewentualnie będziemy podążać za innymi koniami/jeźdzcami. Po drugie – relacja z koniem jest partnerska i oparta na szacunku, ale liderem jest jeździec. Po trzecie – konie są szkolone według jednolitego standardu. Sygnały, które dajemy koniowi, muszą być jednoznaczne. Po czwarte – należy być bardzo konsekwentnym, każde nasze zachowanie musi dla konia zawsze oznaczać to samo. Po piąte – równowaga. Bez równowagi się spada. Po szóste – radość. Pracując, czuję dokładnie to samo, co czuję pędząc galopem.

  • MICHAŁ OWCZAREK

    Ukończyłem Politechnikę Łódzką, kierunek Elektronika i Telekomunikacja. Od 10 lat jestem związany z produkcją w różnych branżach. Obecnie jestem odpowiedzialny za koordynację projektów ciągłego doskonalenia w firmie Borg Automotive. Prowadziłem zajęcia na Politechnice Łódzkiej oraz współpracuję z wieloma uczelniami organizując realizację projektów na terenie fabryki.

    Jazda na rowerze MTB oraz CrossFit to moje ulubione odskocznie.

    Dlaczego zajmuję się lean? Ponieważ jest to niekończąca się przygoda, w której każdy rozwiązany problem daje mnóstwo satysfakcji, ponieważ wymaga zmiany sposobu myślenia z „nie da się” na „jak to zrobić?”:)

  • BEATA PASIEKA

    Jestem absolwentką kierunków Zarządzania Organizacjami i Zarządzania Projektami w Wyższej Szkole im. Bogdana Jańskiego w Warszawie. Ukończyłam studia podyplomowe na kierunku Ewaluacja programów Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Lean w usługach w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
    Zawodowo związana jestem głównie z branżą usługową i logistyczną. Obecnie łączę obszar badań jakościowych/ilościowych oraz działalność projektową z podejściem ciągłego doskonalenia. W swoim doświadczeniu mam zarządzanie portfelem projektów i szkoleń Lean Six Sigma w jednej z największych Spółek usługowych w Polsce. Jestem również aktywnym kierownikiem projektów.
    Lean Management jest moją wielką pasją. Widzę w nim nie tylko narzędzie do poprawy efektywności procesów, ale także filozofię, która przekłada się na wszystkie aspekty życia zawodowego. Dlatego staram się zarażać Lean również współpracowników.

     

    Dlaczego Lean?: Praca w duchu Lean to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim pasja. Czerpię z niej ogromną satysfakcję, widząc jak działania przynoszą realne korzyści. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania i możliwości do nauki i doskonalenia się. Dla mnie Lean to nie tylko metoda pracy, to sposób na życie.
  • KAMIL PASTUCHA

    Jestem absolwentem Politechniki Opolskiej na kierunku Zarządzanie i Inżyniera Produkcji o specjalizacji Zarządzanie Innowacjami. Obecnie w trakcie realizacji studiów podyplomowych Zarządzanie Przedsiębiorstwem – studia menedżerskie typu MBA w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego. Ukończyłem również szkolenie z zakresu Six Sigma z certyfikowanym tytułem Black Belt. Od 11 lat zajmuję się zarządzaniem obszarami produkcyjnymi jako Kierownik Jakości / Kierownik Produkcji / Kierownik Zakładu. Pierwsze praktyki w obszarach Lean Manufacturing rozpocząłem w 2012 roku przy wdrożeniach narzędzi Lean w branży spożywczej (produkcja opakowań do żywności). Obecnie od  6 lat jestem związany z branżą budowlaną, gdzie uczestniczyłem / byłem liderem  wielu projektów doskonalących procesy produkcyjne, jakość wyrobów czy też środowisko pracy. Obecnie spełniam się jako pomysłodawca / inicjator wielu projektów w obszarach doskonalenia i jako SS Black Belt wspieram cały Team poprzez napędzanie kultury organizacyjnej opartej na Lean Manufacturing.

    Dlaczego Lean: bo kreuje kulturę zarządzania w organizacjach mocno opartą na zespołach współpracujących

  • WERONIKA PIELA-JANKÓW

    Jestem absolwentką Dolnośląskiej Szkoły Wyższej Edukacji, kierunek Pedagogika. Od ponad 10 lat zajmuję się działalnością obejmującą doskonalenie procesów produkcyjnych, biurowych  i logistycznych. Posiadam bogate doświadczenia zawodowe w implementacji narzędzi Lean, zdobyte w trakcie prowadzenia projektów, warsztatów i szkoleń w pracy w korporacjach międzynarodowych (branża elektroniczna, AGD). Posiadam Certyfikat Lean Green Belt. Obecnie kieruję kilkudziesięcioosobowym działem Lean oraz Facility Services odpowiedzialnymi za wdrażanie rozwiązań redukujących koszty oraz współpracę z zewnętrznymi serwisami. Uwielbiam czytać, gotować oraz zbierać książki kulinarne.

    Dlaczego zajmuję się lean? Lean to wprowadzanie zmian a zmiana niesie za sobą kontakt z drugim człowiekiem, wspieranie go oraz motywowanie, co dla mnie jest kluczowym aspektem wdrażania kultury ciągłego doskonalenia. Dla mnie lean nie jest pracą a misją wzbogacania naszego życia o nowe, ekscytujące doświadczenia.

  • KAMIL PIOTROWSKI

    Jestem absolwentem Politechniki Białostockiej na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji (specjalizacja: Zarządzanie Nowoczesnymi Technologiami), studiów MBA na WSB w Toruniu oraz certyfikowanym Six Sigma Black Beltem (Polish Six Sigma Academy).

    Podróż w kierunku „ prawdziwej północy” zacząłem w międzynarodowej firmie z sektora automotive produkującej cewki zapłonowe I czujniki ABS, w której zajmowałem stanowiska Specjalisty ds. Kaizen i Koordynatora Produkcji. Jako Koordynator Produkcji zarządzałem działem według zasad lean. Następnie pracowałem w firmie zajmującej się produkcją tworzyw sztucznych, paneli fotowoltaicznych oraz form wtryskowych, w której rozpoczynałem jako Kierownik Zmiany/Technolog, a następnie pracowałem jako Specjalista ds. Lean Manufacturing gdzie byłem odpowiedzialny za przeprowadzanie m.in. transformacji lean organizacji wspólnie z nawigatorami z Ikea Industry. Następnie awansowałem na stanowisko Lean Project Managera, na którym moja główną odpowiedzialnością było budowanie kultury lean oraz wdrażanie projektów ciągłego doskonalenia oraz agile w całej organizacji (łączę sprawnie metodologie SCRUM z narzędziami lean w przemyśle). Aktualnie wróciłem do branży automotive i jestem odpowiedzialny za ciągłe doskonalenie w nowo powstającej fabryce (greenfield) z kapitałem norweskim .

    Jestem jednym z pierwszych koordynatorów Młody Lean Lider w Polsce. Prowadzę także zajęcia z Lean Six Sigma na studiach podyplomowych na Politechnice Białostockiej.

    Pochodzę z Podlasia I tam często wracam, ale już od paru lat mieszkam w Ciechocinku, gdzie pod osłoną atmosfery „spokojnego” uzdrowiska planuje jak usprawniać rzeczywistość na lepsze, bo świat jest pełen „MUDA” i trzeba go „KAIZEN” :)

  • MACIEJ PIEŃKOWSKI

    Jestem absolwentem Politechniki Wrocławskiej (studia inżynierskie i magisterskie) oraz Uniwersytetu Ekonomicznego, gdzie obroniłem doktorat, pt. "Model oceny dojrzałości Lean Manufacturing". Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie z zakresu ciągłego doskonalenia, lean management oraz zarządzania procesami, które nabyłem w branżach automotive, elektrycznej, energetycznej, lotniczej oraz ostatnio SSC. Doświadczenie w biznesie łączę z pracą naukowo-badawczą na wrocławskich uczelniach wyższych. Jestem również autorem publikacji naukowych w tematyce modeli dojrzałości, lean management oraz podejścia procesowego. 

    Dlaczego lean? Bo sprawia mi to przyjemność :)

  • PRZEMYSŁAW PRUSZYŃSKI

    Jestem absolwentem Politechniki Wrocławskiej na kierunku Elektronika. Karierę zawodową rozpocząłem w 2005 r. w Grupie Żywiec S.A. od udziału w programie menedżerskim. Następnie objąłem stanowisko kierownika zmiany a po kilku miesiącach kierownika obszaru. W 2010 r., razem ze swoim zespołem, zdobyłem najważniejszą nagrodę z zakresu podejścia TPM – JIPM „Doskonałość TPM”. Następnie objąłem stanowisko Lean Menedżera aby po roku rozpocząć pracę w firmie IKEA, gdzie przez ponad 3 lata pracowałem jako wewnętrzny konsultant lean, wdrażając szczupłe rozwiązania w zakładach IKEA INDUSTRY w Europie i Azji. W chwili obecnej pracuję na stanowisku zastępcy dyrektora generalnego jednej z fabryk produkujących meble. Wolne chwile spędzam jak najbardziej aktywnie, podróżując, poznając nowe kultury oraz oczywiście biegając – co jest moim wielkim hobby od prawie 3 lat.

    Dlaczego zajmuję się lean? Ponieważ zawsze fascynowało mnie upraszczanie, skracanie i usprawnianie wszystkiego co mnie otacza, więc nic innego jak leanowe podejście do życia.

  • GRAŻYNA POTWORA

    Ukończyłam psychologię i politologię ze specjalnością dziennikarską na Uniwersytecie Śląskim. Uzupełnieniem są studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Katowicach w zakresie Zarządzania.

    Po 2 latach „dziennikarzenia” postanowiłam jednak odskoczyć w biznesową ścieżkę. W 1998 r. zaangażowałam się jako Prezes Zarządu w tworzenie Śląskiego Centrum Produktywności. O lean pierwszy raz usłyszałam na rozmowie rekrutacyjnej do Centrum i natychmiast wiedziałam, że to jest to! Moim zadaniem było stworzenie firmy doradczej w dziedzinie, o której prawie nikt wtedy nie słyszał. Udało się. Przez 12 lat Śląskie a potem Polskie Centrum Produktywności nieźle prosperowało i niosło kaganek leanowej oświaty.

    W 2010 roku zainteresowałam się lean w usługach. Zostawiłam PCP w „dobrych rękach” i przystałam do drużyny Leanpassion. Odkryłam tu czym jest budowa Strategii i Kultury Lean, przenikającej całą organizację a nie operowanie jedynie narzędziami.

    Poza lean, ciągle jednak czuję się dziennikarzem. Obecnie, po ukończeniu kursu foto, bardziej fotoreporterem – nawet na wdrożeniach pojawiam się z „lufą”.

    Dlaczego zajmuję się lean? Bo to jedyne podejście, które przynosi korzyści wszystkim: klientom, szefom, właścicielom a także pracownikom… często po macoszemu traktowanym w obliczu zmian jakie niesie prowadzenie biznesu lub organizacji.

  • MARTA RADOMSKA-JERZAK

    Jestem absolwentką Politechniki Warszawskiej, gdzie ukończyłam kierunek Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Podczas kilkuletniej pracy w przemyśle miałam również możliwość pogłębienia wiedzy i uczestniczenia w wielu szkoleniach i kursach związanych z lean management, a także z zarządzaniem produkcją, projektami i podległym zespołem. Posiadam certyfikat Six Sigma Green Belt.

    Pierwsze zawodowe kroki stawiałam jako inżynier produkcji w firmie produkującej okna dachowe, gdzie byłam odpowiedzialna za rozwiązywanie problemów, ciągłe doskonalenie i usprawnienia procesów, jak również za wdrażanie idei i inicjowanie projektów związanych z LM. Obecnie pracuję na stanowisku Lean Managera w największej na świecie grupie zajmującej się sprzedażą i produkcją materiałów izolacyjnych ze skalnej wełny mineralnej – Rockwool.

    W wolnych chwilach, jako wolontariusz, wspieram także Fundację Lean Education.

    Moją pasją i odskocznią od codzienności jest fotografia. Uwielbiam „łapać” niepowtarzalne momenty i pomimo ogromnego postępu technologicznego, ja nadal uważam, że najlepszy aparat, to ten, który aktualnie posiadamy przy sobie.

     Dlaczego zajmuję się lean? Myślę, że dobrą odpowiedzią będzie moje ulubione motto  „Pracuj mądrze, a nie ciężko”:)

  • ŁUKASZ ROGATKA

    Jestem absolwentem Politechniki Gdańskiej, kierunek Technologia Maszyn i Automatyzacja Produkcji.

    Posiadam ponad czternastoletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w branży motoryzacyjnej, produkcji przemysłowej, doradztwie dla potrzeb firm produkcyjnych oraz usługowych. Posiadam także doświadczenie w holistycznej transformacji organizacji w myśl filozofii kaizen.

    Dzięki znajomości narzędzi lean, spojrzeniu procesowemu oraz umiejętnościom komunikacyjnym skutecznie wdrażam projekty doskonalące. W codziennym działaniu stawiam na synergię narzędzi lean, metod zarządzania jakością, ustrukturyzowane rozwiązywanie problemów oraz spojrzenie procesowe i eliminację marnotrawstw.

    Dlaczego interesuję się lean/kaizen? Ponieważ mam wewnętrzną potrzebę ciągłego doskonalenia się oraz dzielenia się zdobytą wiedzą i doświadczeniami.

     

  • MARCIN RUCIŃSKI

    Jestem absolwentem Politechniki Łódzkiej na kierunku Zarządzanie i Inżynierii Produkcji . Dziś również prowadzę wykłady z tematyki lean na studiach podyplomowych na tym kierunku, a także  International Faculty of Engineering. Swoje praktyczne doświadczenie w lean management i TPM zdobywam od wielu lat, wraz z zespołem diagnozując oraz  prowadząc projekty usprawniające dla wielu organizacji zarówno w Polsce jak i zagranicą. Obecnie Pracuję  jako South & Central Europe Lean Manager dla największej na świecie grupy zajmującej się sprzedają i produkcją mebli IKEA Industry oraz jej dostawców.

    Sukces tych projektów zawsze uzależniam od umiejętności elastycznego podejścia od każdej organizacji, „big picture thinking”, a przede wszystkim odpowiedniego zrozumienia potencjału i tego co najlepsze w każdym  z nas!

    It’s easy to get the players,. Getting’em to play together that’s the hard part” (Casey Stengel)

    Dlaczego zajmuję się lean?  Bo jest to podejście, które wymaga przede wszystkim pracy z ludźmi i daje olbrzymią satysfakcję kiedy widzisz jak twoi koledzy osiągają sukcesy i zmieniają rzeczywistość na lepsze !

  • MAGDALENA RUTKOWSKA

    Ukończyłam Politechnikę Gdańską na kierunku Zarządzanie Systemami Produkcyjnymi. Moja przygoda z lean zaczęła się ponad 10 lat temu podczas zbierania materiałów do pracy inżynierskiej. Tajemnicze i nieznane wówczas metody stały się częścią mojego życia. Doświadczenie w budowaniu szczupłego przedsiębiorstwa zdobywałam realizując projekty m.in. dla Federal – Mogul Bimet, Danfoss Power Solutions, Esselte Polska czy Wilbo.

    Od 2006 roku jestem  związana z Volkswagen Poznań (VWP) Początkowo pracowałam na stanowisku Inżyniera procesu, byłam odpowiedzialna za optymalizację i normowanie czasu pracy (metodą MTM) na stanowiskach montażowych. Tworzyłam centrum treningowe – Akademię VWP, miejsce gdzie pracownicy po przez symulacje i przykłady poznają narzędzia Lean.Przez ponad 4 lata wdrażałam lean w obszarze administracyjnym. Obecnie jestem koordynatorem w Centrum treningowym – Akademia VWP, gdzie realizowane są szkolenia z zakresu szczupłej produkcji (5S, TPM, SMED, etc.).

    Urodziłam się na Mazurach, studiowałam nad morzem, ale pokochałam góry . Wędrówki z plecakiem mimo ogromnego zmęczenie dodają mi sił i pozytywnej energii. Od niedawna realizuję się także jako „rodzinny projektant” wnętrz.

    Dlaczego lean? Bo muda jest wszędzie, a eliminowanie jej daje mi wiele satysfakcji.

  • ANNA SIEMIESZ

    Jestem absolwentką kierunku Technologia Żywności i Żywnie Człowieka na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Pracę zawodową rozpoczęłam jako Technolog Produkcyjny zajmujący się optymalizacją i stabilizacją procesów, zwiększaniem dostępności produkcyjnej oraz rozwiązywanie wszelki problemów. Przygodę związaną z ciągłym doskonaleniem rozpoczęłam w kilku zakładach z branży FMCG. Mam szeroką wiedzę z korporacyjnego systemu IWS. Na swoim koncie mam liderowanie projektów na poziomie Green i Black Belt, sporo kursów i szkoleń. Aktualnie wdrażam kulturę ciągłe doskonalenie w firmie farmaceutycznej.

    W wolnym czasie próbuję łączyć aktywny wypoczynek z namiętnym czytaniem książek. Jestem fanatykiem rolek w lato a w zimie snowboardingu. Chwilę relaksu spędzam na leżaczku z dobrą książką kryminalną.

    Dlaczego lean? Uważam że szczupłe zarządzanie mam w DNA, jest to moja pasja życiowa. Nie lubię nudy i utartych szlaków, uwielbiam testować nowe rozwiązania i nowe pomysły które przynoszą wiele korzyści, sky is the limit.

  • MACIEJ RYFA

    Jestem pasjonatem zarządzania produkcją i doskonalenia procesów, zainspirowanym zarówno filozofią Taiichi Ohno, twórcy Toyota Production System (TPS), jak i innowacyjnym podejściem Elona Muska. Praca Taiichi Ohno w zakresie szczupłej produkcji i optymalizacji procesów wywarła głęboki wpływ na moje podejście do zarządzania produkcją. Jego zasady dotyczące ograniczania ilości odpadów, wydajności i ciągłego doskonalenia były drogowskazami w mojej karierze. Z drugiej strony równie duży wpływ wywarły nieustające dążenie Elona Muska do innowacji i jego zdolność do ponownego definiowania branż poprzez śmiałe cele i przełomowe rozwiązania. Łącząc metodologie Taiichi Ohno z duchem innowacji Elona Muska, moim celem jest przesuwanie granic tego, co jest możliwe do osiągnięcia w zarządzaniu produkcją, poszukiwanie nowatorskich rozwiązań i osiąganie wyjątkowych wyników.

  • MARCIN SCHMIDT

    Kieruje się mottem: "Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana". Jestem osobą lubiącą nowe wyzwania, nie akceptującą monotonii w pracy i w życiu codziennym.

    Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy na kierunku systemy informatyczne w zarządzaniu. Swoje doświadczenie zdobywałem jako Kierownik produkcji i planowania, inżynier ds. optymalizacji. Uzyskałem również certyfikat Six Sigma Green Belt. Pracowałem w takich firmach jak Unilever Polska, Tyco Electronics (obecnie TE Connectivity). W 2018 roku postanowiłem wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie do wspierania biznesu jako konsultant i trener ds. optymalizacji z wykorzystaniem filozofii lean management. Działam w takich branżach jak: przetwórstwo tworzyw sztucznych od elementów elektroniki, przez automotive po opakowania do kosmetyków, stolarka budowlana - drzwi i okna - produkcja jednostkowa oraz produkcja wielkoseryjna, obróbka metalu, chemia gospodarcza i przemysłowa oraz branża spożywcza - przetwórstwo mięsne.

    Uwielbiam aktywny styl życia - amatorsko uprawiam triathlon, a dla odprężenia się i relaksu gram w golfa. Sport nadal niszowy, ale wciągający jak lean.

    Dlaczego zajmuję się lean? Lean to ludzie, a to z nimi czuję się najlepiej. Nie wyobrażam sobie obecnie innego zajęcia niż aktywna praca z ludźmi.

  • SZYMON SOŁTYKOWSKI

    Ukończyłem  Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Obecnie pełnię funkcję Country Lean Managera w firmie Continental Bakeries, koordynując rozwój polskich zakładów. Moje doświadczenia obejmują też projekty w branżach m.in. FMCG, chemicznej, przetwórstwa drewna czy logistycznej. 

    Prywatnie najczęściej spędzam aktywnie czas. Skitouring, kitesurfing, to jedne ze sposobów na udany weekend.

    Dlaczego lean? Widzieć satysfakcję ludzi, którzy usprawnili swój proces? Bezcenne.

  • ROBERT SOWIZDRANIUK

    Jestem absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Ukończyłem  kierunek Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Obecnie studiuję na studiach podyplomowych w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na kierunku Lean Management. W 2013 roku zostałem członkiem Projektu Huta 2020 zajmująca się wdrożeniem Lean Manufacturing Hucie Miedzi „Głogów”.

    Dlaczego zajmuję się lean? Dzięki wdrażaniu Lean każdy pracownik ma wpływ na to co dzieje się w naszej organizacji. Mogę wdrażać pomysły kolegów i swoje. Dzięki narzędziu jakim jest Kaizen zmiany widać od razu. Energia którą wkładam w pracę przynosi oszczędności organizacji a mi satysfakcję że mogę dla niej pracować.

  • KRZYSZTOF STERNICZUK

    Jestem studentem ostatniego roku studiów inżynierskich na Politechnice Łódzkiej. 

    Moja przygoda z lean manufacturing rozpoczęła się na początku 3. roku studiów, gdy dość przypadkowo trafiłem na pewien blog tematyczny. Rozwijając swoje zainteresowanie ukończyłem cykl kursów i szkoleń. Wiedzę praktyczną zdobywałem w firmie Corning Optical Communications Polska, gdzie jako stażysta w dziale produkcji wspierałem projekty optymalizujące proces produkcyjny i redukujące koszty wytwarzania. Prowadziłem również warsztaty Kaizen Blitz, i wdrażałem wypracowane w ich trakcie rozwiązania.  Zainteresowanie przerodziło się w pasję, którą staram się zarażać innych. 
     
    Dlaczego zajmuję się lean? Praca z metodologią lean daje mi ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia. Mam poczucie że robię coś, co ma realny wpływ na całą organizację. Tutaj nie ma miejsca na nudę, a każdy kolejny dzień daje nowe możliwości rozwoju.
  • MICHAŁ SPADŁO

    Ukończyłem studia na AGH w Krakowie na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Ukończyłem w 2022 certyfikowane kursy Lean Black Belt® oraz Lean Strategy Expert®. W 2018 ukończyłem certyfikowane szkolenie "Badanie i normowanie czasu pracy" w REFA Wielkopolska. Planuję dalszy rozwój w obszarze ciągłego doskonalenia.

    Dlaczego zajmuję się Lean? Ponieważ chcę, żeby firmy osiągały wybitne wyniki nie robiąc tego kosztem pracowników, a razem z nimi.

  • AGNIESZKA SZCZODROWSKA-JERZAK

    Jestem absolwentką Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej na kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka oraz studiów podyplomowych Lean Six Sigma Społecznej Akademii Nauk w Łodzi. Od 7 lat jestem związana z branżą automotive. Obecnie jestem odpowiedzialna za zaimplementowanie procesów ciągłego doskonalenia w Phillips Poland.
     
    W wolnych chwilach realizuję się w Kole Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej i Stowarzyszeniu Śpiewaczo-Muzycznym, a także uczestniczę w marszach nordic walking.
     
    Dlaczego LEAN? Ponieważ ciągłe doskonalenie nie ma końca :)
  • MARIUSZ SZYMAŃSKI

    Ukończyłem Akademię Górniczo-Hutniczą na kierunku Inżynieria Materiałowa na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej a później również studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Z lean management pierwszy raz zetknąłem się w 2007 roku (produkcja samochodów ciężarowych), a później aktywnie uczestniczyłam w wielu projektach związanych ze szczupłym zarządzaniem w branżach stalowej i budowlanej. W ramach zarządzania, wspieram i aktywnie uczestniczę w doskonaleniu, analizie i poprawie procesów. Ukończyłem również kurs Six  Sigma Black Belt.

    Hobby: sport ze szczególnym uwzględnieniem piłki nożnej. Dodatkowo bieganie, w tym maratony. Muzyka: przede wszystkim rockowa. Bardzo lubię czytać książki (historia, biografie, psychologia i nauka).

    Dlaczego zajmuję się lean? Bo to ciągłe doskonalenie i poprawa: siebie i innych. Ciekawa współpraca, liczby, metodologia a przy tym kształtowanie charakteru.

  • NATALIA SZRAMA

    Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku archeologia i archeologia podwodna jako dodatkowy fakultet, jednakże zawodowo związałam się z branżą sprzedażową w bardzo zróżnicowanych środowiskach. Dzięki temu zdobyłam bardzo duże doświadczenie, które pozwoliło mi jeszcze lepiej rozumieć klienta i łatwiej nawiązywać relację. Ostatnie lata wspierałam rozwój firm kierując projektami sprzedażowymi, układając procesy, wdrażając strategię oraz uczestniczyłam w procesie kreatywnym przy tworzeniu nowych produktów. Ukończyłam także kurs Lean Leadership, a obecnie studiuję Lean Management na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, w planach mam dalszy rozwój w kierunku Project Managera. Planowanie, wdrażanie, przewidywanie zmiennych to mój konik. 
     
    Prywatnie czytam mnóstwo książek, piję tylko dobrą herbatę, a kiedy mogę to podróżuję.
     
    Dlaczego lean? Przez te wszystkie lata okazało się, że intuicyjnie wykorzystywałam niektóre techniki Lean oraz hołdowałam tej kulturze, jeszcze nie wiedząc, że coś takiego istnieje. Dbanie o człowieka i uważanie go za filar firmy jest zgodne z moimi wartościami, dlatego chciałabym tę kulturę propagować w firmach. 
  • PAULINA TOROŃCZAK

    Z tytułem magistra inżyniera ukończyłam Wydział Mechaniczny Politechniki Wrocławskiej, na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, specjalizacja Organizacja Produkcji. Jestem także absolwentką studiów podyplomowych Zarządzanie Projektami Politechniki Wrocławskiej. 
     
    Pierwsze kroki doświadczenia zawodowego stawiałam w firmach z branży automotive. Obecnie pracuję w Collins Aerospace Wrocław. Na co dzień wspieram procesy produkcyjne oraz biznesowe wykorzystując narzędzia, metody i techniki lean. Prowadzę szkolenia i warsztaty z zakresu ciągłego doskonalenia. Pomagam w rozwiązywaniu bieżących problemów. Angażuję się w działania shop floor management i visual management. Pełnię również rolę lidera projektów Smart Factory. 
     
    Kocham tańczyć. Uwielbiam modę. Ciekawi mnie aranżacja wnętrz i ogrodów. Wolny czas spędzam w gronie rodziny i przyjaciół. Ostatnio odkryłam swoje nowe hobby - piesze wędrówki po górach.
     
    Dlaczego lean? Ponieważ jestem pasjonatką tego podejścia, która nieustannie poszukuje kolejnych możliwości ciągłego doskonalenia :) 
  • TOMASZ TORUŃSKI

    Jestem absolwentem Politechniki Wrocławskiej, po studiach odbyłem staż naukowy w Johannes-Kepler University Linz w Austrii pracując nad projektem z zakresu nanotechnologii. Posiadam ponad siedemnastoletnie doświadczenie w R&D i produkcji. Jestem certyfikowanym Black Beltem, propagatorem podejścia procesowego. Obecnie jako Lean Six Sigma Black Belt łączę te dwa spojrzenia na doskonalenie biznesu. Zarządzam też portfelem projektów strategicznych

    Prywatnie fascynuje mnie minimalizm i dobrowolna prostota. A od niedawna zgłębiam tajniki prowadzenia pasieki.

    Dlaczego zajmuję się lean? Bo w połączeniu z Six Sigma stanowią potężne oręże do wspierania biznesu. Dodatkowo angażuje ludzi na każdym szczeblu organizacji.

  • TOMASZ URBAŃSKI

    Jestem absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie i Inżynieria produkcji. Posiadam również dyplom studiów podyplomowych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu  - Lean Management - Menedżerskie studia podyplomowe.

    Doskonaleniem procesów, kulturą organizacyjną zajmuję się od kilku lat. Swoje doświadczenie z lean rozpocząłem w firmie Electrolux Poland (branża AGD) w której byłem odpowiedzialny za Electrolux Manufacturing System. Obecnie rozwijam swoją wiedze i umiejętności w firmie branży automotive. Aby rozszerzać swoją wiedzę w tematyce ciągłego doskonalenia uczestniczę w wielu projektach, kursach i szkoleniach jako słuchacz i trener.

    Dlaczego zajmuje się Lean? Bo Lean to nie tylko narzędzia, Lean to LUDZIE.

  • MACIEJ WIERTEL

    Jestem absolwentem Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, specjalizacja Organizacja i Zarządzanie. Z lean management po raz pierwszy zetknąłem się jeszcze w XX wieku, kiedy to rozpoczynałem pracę w przedsiębiorstwie z branży motoryzacyjnej. Od 2006, jako trener i konsultant, wspieram Klientów z różnych branż w procesie transformacji. 

    W wolnych chwilach lubię spędzać czas z bliskimi i znajomymi, lubię relaks przy dobrej książce lub filmie. Lubię eksplorować szlaki rowerowe w Kotlinie Kłodzkiej i okolicach.

    Dlaczego lean? Lubię pracę z ludźmi, chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniem, preferuję proste i skuteczne narzędzia i rozwiązania. Lean mnie kręci.

  • MICHAŁ WLAŹLIŃSKI

    Jestem doświadczonym menedżerem, liderem projektów, trenerem, HR-owcem, realizatorem działań rozwojowych. Ukończone studia na kierunku Zarządzanie i Marketing, kierunkach humanistycznych, pedagogicznych, tych wspierających rozwój zasobów w organizacji (Audyt i Kontrola Wewnętrzna, Lider Projektów Lean Six Sigma Black Belt), uzyskane certyfikaty (audytora wewnętrznego, lidera projektów PRINCE2) oraz szereg szkoleń i otwartość na zmianę, pozwalają na sprawne projektowanie i efektywne wdrażania.

    Jako pasjonat zwinnych systemów zarządzania, w oparciu o techniki skutecznej komunikacji, współpracuję ze szkołami, uczelniami i organizacjami, gdzie z entuzjazmem podejmuję się budowy środowisk sprzyjających rozwoju dzieci, młodzieży, osób dorosłych i współistniejących procesów.

    Moje pasje, to aktywny sposób spędzania czasu, dobra książka z półki „rozwój osobisty” i Bieszczady :-)

    Dlaczego lean? – bo LUDZIE.

  • ARKADIUSZ WOJTALUK

    Jestem absolwentem zarządzania w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie, ukończyłem również studia podyplomowe Menedżer Jakości w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie, Lean Management na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, Quality MBA na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, zarządzenie jakością w branży automotive na WAB we Wrocławiu. Zawodowo, przez kilkanaście lat, zajmowałem się zarządzaniem jakością na rynku kolejowym. Obecnie pracuję w branży automotive.
    Lubię sport (bieganie, triathlon) i historię.


    Dlaczego zajmuję się lean? Podobają mi się te wszystkie narzędzia jakie obejmuje, ich praktyczność i profity dla organizacji.

  • AGATA ZABIELSKA

    Jestem absolwentką Politechniki Lubelskiej na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji oraz certyfikowanym trener biznesu Akademii Set. Od ponad 8 lat wdrażam Lean Manufacturing w zakładach produkcyjnych dużych firm: General Electric, Lenovo ,a obecnie w przemyśle spożywczym w firmie Mondelēz International. Trzykrotnie uczestniczyłam w uruchomieniu i budowaniu od podstaw kultury ciągłego doskonalenia w fabrykach greenfield. Przeszłam certyfikację Six Sigma Green Belt. Po pracy nabijam kilometry jeżdżąc na rowerze i oddaję się urokom bycia działkowcem na mojej mikrofarmie.

    Dlaczego zajmuję się lean? Zaczęło się całkiem przypadkiem, ale szybko wpadłam po uszy. Tu nie ma miejsca na nudę, za to jest nieograniczona przestrzeń na rozwój.

  • ADAM ZDYBEL

    Ukończyłem Politechnikę Poznańską na Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania, kierunek inżynieria materiałowa oraz studia podyplomowe „Zarządzanie Jakością w teorii i praktyce”. Uzyskałem 2 certyfikaty Green Belt oraz inżyniera jakości.  Kontynuacją rozwijania swoich umiejętności jest rozpoczęcie kursu Black Belt.  Zawodowo jestem inżynierem procesu w firmie produkcyjnej gdzie mam możliwość implementacji kultury Lean jak i narzędzi lean management i manufacturing. Plany zawodowe to rozwój w zakresie ciągłego doskonalenia TPS. W wolnym czasie uwielbiam majsterkować przy samochodzie, tworzyć filmy, jeździć na rowerze i wędkować.

    Dlaczego zajmuję się lean? Mniej znaczy więcej.Lean napędza jakość, produktywność i satysfakcję wsród pracowników.

  • PATRYK ZWIERZYŃSKI

    Ukończyłem studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji na Politechnice Białostockiej. Jestem praktykiem i teoretykiem zarządzania, logistyki i inżynierii produkcji, obecnie współwłaścicielem firmy konsultingowej W&Z Consulting i pracownikiem Politechniki Białostockiej. Posiadam bogate doświadczenie w przedsiębiorstwach produkcyjnych w obszarach zaopatrzenia, logistyki oraz gospodarki magazynowej. Swoją wiedzą dzielę się ze studentami na dwóch uczelniach wyższych (m.in. z zarządzania logistyką i łańcuchami dostaw, zaopatrzenia i gospodarki magazynowa oraz zarządzania procesami)

    Moje zawodowe zainteresowania skupiają się na obszarach inżynierii produkcji, logistyki, lean manufacturing oraz agile manufacturing. Jestem w trakcie pisania pracy doktorskiej z dziedziny inżynieria produkcji. Jestem również członkiem Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją (oddział podlaski).

    Dlaczego zajmuję się lean? Od czasu gdy na studiach poznałem przypadek Toyoty i sukces jaki osiągnęła poprzez wdrożenie filozofii lean w swoich zakładach uznałem, że jest to droga, którą powinny podążać inne przedsiębiorstwa. W swojej pierwszej pracy zawodowej poznałem osoby zajmujące się tym na co dzień i jeszcze bardziej „wkręciłem” się w ten temat. Poznałem jednak wiele przeciwności, i problemów jakie pojawiają się w momencie rozpoczęcia wdrażania lean. Postanowiłem zgłębiać temat i pomagać firmom w zmianie myślenia i przejścia na szczupłe zarządzanie.