Wizyta w Federal Mogul - Bimet SA

W dniu 26.05.2022 dziewięciu członków naszego Stowarzyszenia gościło w przedsiębiorstwie produkcji łożysk ślizgowych Federal Mogul - Bimet SA, należącego do amerykańskiego koncernu Tenneco. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości przez Prezesa Zarządu. Następnie gospodarz, Rafał Zabłocki, zaprezentował ciekawą historię rozwoju zakładu i krótko omówił zakres jego działalności. Firma wykonuje łożyska ślizgowe, przede wszystkim dla branży motoryzacyjnej i na pierwszy montaż. W związku z powyższym, na pierwszym miejscu stawia się na parametry jakościowe produktów. Na tym tle przedstawił aspekty aktywności Lean w zakładzie i kierunki jego rozwoju. Jednym z głównych kierunków rozwoju spółki, wchodzącej w skład koncernu Teneco, jest cyfryzacja i informatyzacja firmy, której zarys również został zaprezentowany uczestnikom spotkania. Wszystkie te informacje oraz dyskusja wokół nich były na tyle ciekawe, że do Gemba poszliśmy dopiero o godzinie 11.

Działalność podstawowa zakładu odbywa się na dwóch głównych obszarach – obróbki taśm stalowych do postaci nadającej się na wykonanie z nich łożysk ślizgowych oraz wytwarzania wyrobów właściwych. Trzecim, uzupełniającym i bardzo mocno powiązanych z działalnością podstawową obszarem jest hala narzędziowni, gdzie wytwarzane są nie tylko narzędzia skrawające lub pomoce warsztatowe, ale także unikatowe części zamienne do używanych w spółce maszyn. W związku z tym wizytę na Gemba rozpoczęliśmy od tej właśnie hali. Następnie udaliśmy się do obszaru wytwarzania podstawowego materiału, a po przerwie obiadowej obejrzeliśmy obszar wytwarzania właściwych wyrobów.

Co udało nam się zaobserwować – niesamowity porządek i dbałość o środowisko produkcyjne. Wytwarzanie w oparciu o zamówienia klientów. Wysoki poziom dbałości o jakość i wręcz obsesyjna dbałość o bezpieczeństwo pracowników. Ciekawy system audytów kaskadowych. Wszechobecne tablice komunikacji wizualnej i systemu informacji o KPI. Dało się wyczuć bardzo pozytywną atmosferę w zakładzie i dbałość o pracowników. Ci odwzajemniają się natomiast pozytywnym nastawieniem (do systemu sugestii i nawet do zmian Lean) oraz wysokim poziomem zaangażowania w bieżące obowiązki. Organizacja i atmosfera w zakładzie wywarły na nas bardzo pozytywne wrażenie.

Po wnikliwej i wyczerpującej sesji Gemba odbyła się część podsumowująca. Tym razem to uczestnicy wycieczki dzielili się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami na kierunki dalszych usprawnień. Rafal spisywał je bardzo skrupulatnie, będąc wyraźnie zadowolonym z przebiegu wizyty. Pożegnaliśmy się w wyśmienitych nastrojach około godziny 15, obiecując sobie następne spotkanie na Lean Trendy 2022 ?.

Serdecznie dziękujemy Rafałowi Zabłockiemu za gościnę! ?

Autorem relacji z wizyty jest Piotr Walentynowicz. Dziękujemy! ?