Wizyta w Collins Aerospace

Nastał grudzień, a nam udało się zwieńczyć rok 2022 kolejną wizytą benchmarkingową w przedsiębiorstwie ? !Członkowie Stowarzyszenia SLMP mieli przyjemność gościć w Collins Aerospace.

Renoma zakładu już przed wizytą spowodowała ogromne zainteresowanie wśród Członków SLMP i wysoką frekwencję podczas spotkania.

Wrocławski zakład jest częścią firmy Collins Aerospace, będącego jednym z oddziałów amerykańskiej korporacji Raytheon Technologies. To jeden z największych na świecie dostawców zaawansowanych technologii dla przemysłu lotniczego i obronnego. Specjalizuje się w systemach, a także elementach układów hydraulicznych i pneumatycznych stosowanych w systemach: paliwowych, zarządzania powietrzem w kabinie, bezpieczeństwa i sterowania samolotem. Części produkowane i naprawiane we Wrocławiu są dostarczane do wszystkich największych producentów samolotów i są obecne w większości współczesnych statków powietrznych.

Po powitaniu przez gospodarzy oraz zaprezentowaniu przedsiębiorstwa, jego misji, wizji oraz obszaru działalności mogliśmy udać się w teren. Z szeroko otwartymi oczami oraz zaciekawieniem poznawaliśmy kolejne działy oraz akademię Collinsa, gdzie nowi pracownicy zdobywają wiedzę na temat procesów oraz umiejętności, potrzebnych na ich docelowych stanowiskach pracy. Wrocławski zakład zajmuje się konstruowaniem, wytwarzaniem oraz serwisowaniem, więc każdy leanowiec znalazł coś interesującego dla siebie lub szukał nowych „leanowych bodźców”. Odkrywanie przedsiębiorstwa przez SLMP nie byłoby możliwe bez kompetentnych, otwartych do rozmów i zaangażowanych pracowników zakładu.

Po gemba walk był czas na wymianę wrażeń między uczestnikami. Później miał miejsce panel dyskusyjny, gdzie członkowie SLMP mogli w sposób ustrukturyzowany przedstawić swoje spostrzeżenia, skonfrontować z oczekiwaniami sprzed wizyty. Dla firmy była to okazja do otrzymania feedbacku od gości. Co automatycznie stanowi źródło nowych pomysłów do doskonalenia zakładu.

Collins Areospace udowodniała, że jest firmą „wysokich lotów” - na wysokim poziomie procesowym i organizacyjnym z zakorzenioną kulturą ciągłego doskonalenia, co było widać i czuć. Jest to krzepiące dla każdego leanowca! Członkowie SLMP wyjechali z Wrocławia zachwyceni, usatysfakcjonowani oraz zainspirowani do działań na swoich gemba ?

Bardzo dziękujemy Gospodyni i Mistrzyni Ceremonii Paulinie Torończak (Collins Areospace Wrocław) oraz organizatorowi wydarzenia Maciejowi Pieńkowskiemu.