Testowanie gier leanowych

Dziś, w sobotę 7 grudnia, po raz trzeci w tym roku spotkaliśmy się w Krakowie na testach gier leanowych. Tym razem mieliśmy okazję zagrać w dwie gry. Pierwszą była The Improvements 4.0 stworzona przez Marcin Schmidt i Łukasza Felczyńskiego. Gra polega na budowaniu z klocków samochodów i dostarczaniu ich do klienta. Prościzna... tylko dlaczego w pierwszej rundzie się nie udało? I tu gra pokauje nam jak łączyć tradycję z nowoczesnością. Odpowiedź znaleźliśmy w obserwacji gemba, rozmowach z operatorami oraz na monitorach z danymi! Gra pokazuje do czego można wykorzystać MES i mierzony przez system wskaźnik OEE (i nie tylko ten). Rozgrywka była bardzo wciągająca. W podsumowaniu zauważyliśmy, że można ją wykorzystać jako tło do szkolenia z różnych narzędzi i technik Lean Management.
Drugą testowaną grą była Lean PRL opracowana przez Jakuba Kocjana z Leancenter.pl. Rozgrywka jest okazją do cofnięcia się do lat 70-tych XX wieku, z tą różnicą, że na kartki są nie cukier i mięso, a usprawnienia. Podczas rozgrywki mieliśmy okazję przypomnieć sobie (a młodsi poznać) motywacyjne hasła propagandowe z czasów PRL oraz wprowadzać narzędzia Lean w realiach PRL-owskiego zakładu.
Po każdej rozgrywce, jak na leanowców przystało, dzieliliśmy się konstruktywnymi uwagami oraz pomysłami na udoskonalenie testowanych gier.
Dziękujemy gospodarzowi Królestwo Bez Kresu Dawidowi Hallmannowi za przyjęcie nas w swoich gościnnych progach. Miejsce to jest cudownym i klimatycznym obszarem spotkań ludzi związanych z kulturą, sztuką a od tego roku, również z Leanem.