Maciej Kanert - Jak kaizenować haery?

Czyli kilka słów o tym, jak systemy kadrowe mogą wspierać działania kaizenowe i jak z pomocą działań kaizenowych można usprawniać systemy kadrowe, na przykładach z Kraju Wschodzącego Słońca opartych

Droga Toyoty i inne kompleksowe metody podejścia do kaizen już od dawna nie skupiają się na narzędziach. Kanbany, heijunki i inne tym podobne japońskie terminy uznawane są za „oczywistą oczywistość”. Kluczem do leanowego sukcesu stają się w coraz większej mierze elementy firmowego „soft power”, przede wszystkim motywacja i zaangażowanie pracowników.

I tu, nie przypadkiem pojawia się zainteresowanie systemami kadrowymi: jakie ich elementy sprzyjają działalności kaizen? Jak Dział HR może pomagać genbie? Czy istnieje coś takiego jak kaizen Działu Kadr?

Odpowiedzi na te (i inne) pytania postaram się udzielić ilustrując je przykładami z topowych japońskich przedsiębiorstw.


Maciej Kanert

Z zawodu i zamiłowania tłumacz języka japońskiego. Specjalista z zakresu zarządzania japońskiego, szczególnie Systemu Produkcji Toyoty oraz Zarządzania Ameba, trener filozofii kaizen oraz japońskiej filozofii zarządzania. Tłumacz z japońskiego licznych pozycji książkowych, m.in. Zarządzania Ameba Inamoriego Kazuo oraz autor książek o kulturze Japonii, m.in. Starożytna Japonia (Wydawnictwo UJ, 2006).