Książka Krzysztofa Dobrowolskiego

27 lipca nastąpi premiera książki Krzyśka Dobrowolskiego “Problem Solving jest dla ludzi. Skuteczne rozwiązywanie problemów w każdym biznesie”. ...i rzeczywiście w każdym. Autor nie ogranicza się tylko do firm z branży produkcyjnej, lecz porusza zagadnienie rozwiązywania problemów także w administracji i usługach. Bo tak naprawdę, każdy gracz na rynku, bez względu na branżę, spotyka się z podobnymi problemami i każdy może do ich rozwiązywania wykorzystać to samo narzędzie. Krzysiek w swojej książce bazuje na metodzie 8D (jakże często wymaganej przez klientów w Automotive!) i na jej przykładzie pokazuje jak identyfikować i opisywać problemy, dobrać zespół, oddzielić problemy pilne od tych mniej pilnych i przede wszystkim, jak się z nimi rozprawić raz na zawsze.

Jeszcze przed premierą udało nam się zadać Krzyśkowi kilka pytań na temat książki. Znajdziecie je poniżej.

Katarzyna Oczkoś: Co Cię skłoniło do napisania tej książki?

Krzysztof Dobrowolski: Długo zastanawiałem się, jaki temat na moją pierwszą książkę będzie właściwy. W tematach leanowych ukazało się już tak wiele interesujących pozycji, zarówno tych z zagranicy, jak i rodzimych, polskich. Zastanawiałem się czy pisać kolejną książkę o lean, która zginie w tłumie publikacji. Pomyślałem, że wezmę z lean na warsztat to, co w nim sprawia nam najwięcej kłopotów, a bez czego w zasadzie nie możemy się obejść: PROBLEM SOLVING. Działamy zgodnie z wytyczną „stwórz ciągły przepływ w celu ujawnienia problemów”. I ten ciągły przepływ wychodzi nam czasami lepiej, ale w większości przypadków gorzej. Nie potrafimy poradzić sobie z problemami, które ujawniamy, przez co procesy często wracają na dawną, dobrze nam znaną drogę ich realizacji czyli „push”. Koło się zamyka – bez skutecznego rozwiązywania problemów ani rusz.

KO: Czy bazujesz w niej na własnych doświadczeniach i czy pochodzą one głównie z polskich przedsiębiorstw?

KD: Tak, bazuję wyłącznie na własnym doświadczeniu, co mocno podkreślam w swojej książce. Jest ona sposobem na podzielenie się tym, co wypraktykowałem w mojej pracy zawodowej, poczynając od pozycji szeregowego inżyniera jakości, po stanowiska lokowane na szczytach organizacji (produkcyjnych, logistycznych czy usługowych). Wychodzę z założenia, że najpopularniejsze metody rozwiązywania problemów w prostej linii wywodzą się z PDCA, a ich skuteczność zależy w największej mierze do konsekwencji w przechodzeniu ich kolejnych kroków. Jako oś działań, niejako kręgosłup procesu rozwiązywania problemów obrałem metodę 8D. Prowadzę czytelnika przez kolejne kroki wprowadzając podstawy teoretyczne, podając praktyczne przykłady i… zachęcając do samodzielnej pracy z wykorzystaniem arkuszy, które zamieściłem w książce. Książka jest w zasadzie zeszytem ćwiczeń, w którym czytelnik samodzielnie przechodzi przez proces rozwiązując własny, wybrany problem. 

KO:  Jak długo książkę pisałeś i czy było to przyjemne?

KD: Oczywiście, że było przyjemne! Problem Solving to mój konik – temat, z którym związany jestem od początku mojej pracy zawodowej. Przyzna🎉m szczerze, że z trudem przychodziło mi ograniczanie zakresu książki – chciałem pisać więcej i więcej. Jednak postawiłem sobie za cel syntetyczne przedstawienie niezbędnej teorii i przeprowadzenie czytelnika przez proces rozwiązywania problemów, co udało się zmieścić na blisko 200 stronach książki. W związku z ciągłą walką z samym sobą, pisanie książki trwało blisko 2 lata. Powstało dzięki temu dużo materiału, który nie zmieścił się w książce. Dobrą informacją jest to, że… może trafić do kolejnej, rozszerzonej publikacji. Ale to już czas pokaże.

 

Zapraszamy do lektury książki!