Konferencja Lean Trendy 2022

Po dwóch latach flauty, spowodowanej pandemią, Leanowcy poczuli wiatr w żaglach i „przypłynęli” do Łodzi na Lean Trendy 2022.

Zgodnie z tradycją – w okresie jesieni- konferencja odbyła się w minioną sobotę (24/09/2022).

Poprzedzający ją, piątkowy wieczór należał do Członków Stowarzyszenia SLMP, którzy mieli okazję spotkać się w jednej w łódzkich restauracji. 

Spotkanie upłynęło w radosnej atmosferze. Była to wyjątkowa okazja do integracji poprzez wspólne spędzenie czasu w gronie znajomych i entuzjastów lean. Mistrzem ceremonii była Joasia Czerska, która pomogła poznać się Członkom na nowo oraz scalić ekipę. Na koniec spotkania, każda z grup warsztatowych opisała swojego „Lean Super Bohatera” : Jaki jest i jakie ma umiejętności zgodnie z ideą ciągłego doskonalenia? Było to bardzo ciekawe spotkanie i świetny wstęp do konferencji.

W sobotę w murach Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ 175 uczestników konferencji spędziło intensywny dzień, który był wypełniony 6 prezentacjami .

Po części oficjalnej i powitaniu gości przez Władze UŁ. Prezes Stowarzyszenia Maciej Wiertel przedstawił działalność SLMP.

Otwierająca konferencję prelekcja była poświęcona Lean Green. Mirosław Bachorz opowiedział nam o wyzwaniach, przed jakimi obecnie stoją przedsiębiorstwa, biorąc pod uwagę obecną sytuację klimatyczną, ekonomiczną oraz ideę zrównoważonego rozwoju.

Następnie scenę przejął Maciej Pieńkowski, który zastąpił Katarzynę Oczkoś. Jej prelekcja ze względów zdrowotnych została przeniesiona na następny rok [Lean Trendy 2023 – Nie wolno tego przegapić !].

Maciek podzielił się inspirującą prezentacją nt. grywalizacji. Opowiedział jak można wykorzystać techniki i elementy gier do wsparcia stosowania Lean Management oraz budowania kultury ciągłego doskonalenia np. w systemie sugestii pracowniczych. Po każdej prezentacji uczestnicy korzystali z szansy, aby zadawać pytania oraz dzielić się refleksjami. Należy również wspomnieć o Piotrze Chimko, który  czuwał nad sprawnym przebiegiem konferencji z nutką dowcipu. Opiekował się Prelegentami, z łatwością nawiązywał kontakt ze słuchaczami oraz był strażnikiem czasu.

W programie konferencji był czas na przerwy kawowe, które upływały na prowadzeniu networkingu. Po dwuletniej przerwie, wszyscy byli spragnieni możliwości wymiany doświadczeń, czerpania inspiracji od siebie nawzajem lub kontynuowania dyskusji po prelekcjach.

Przed południem, prelekcja Macieja Kanerta zabrała nas do samych źródeł lean… do Toyoty. Kluczem sukcesu jest budowanie motywacji i zaangażowania pracowników. „Jak kaizenować HRy?” zostało przedstawione na przykładzie rozwiązań z topowych japońskich przedsiębiorstw.

Po przerwie obiadowej Tomasz Szuba zmusił uczestników do refleksji, przedstawiając w liczbach  skalę marnotrawstwa jedzenia [Czy był to przypadek? 😊 Udowodnił, że jest możliwość wprowadzenia lean w gastronomii i „kaizenowanie” w tym obszarze jest potrzebne.

Po tym jak Monika Malciak przejęła mikrofon, opowiedziała o swoich wyzwaniach w pracy z dziedziny zarządzania zapasami. Podzieliła się swoim doświadczeniem w projektowaniu i pracy z linią zorganizowaną zgodnie z JIS [Just in Sequence]. Koncepcja JIS jest nowym trendem w porównaniu z JIT i ma znaczący wpływ na koszty przedsiębiorstwa. Jej wystąpienie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem w postaci meksykańskiej fali  na auli😊.

Na zakończenie była energetyczna petarda. Dwoje leanowców, w sposób nietypowy, bo w formie sparingu, z różnymi doświadczeniami (Pani Psycholog i Pan Inżynier) zdopingowali  uczestników do odpowiedzi na nurtujące pytanie: Czy życie należy od pracy zupełnie oddzielić, czy może połączyć jedno z drugim? Balans i integracja to dwie przeciwstawne koncepcje organizacji pracy i życia prywatnego. Ożywiona publiczność weszła  w interakcję z Grażyną Potworą i Krzysztofem Dobrowolskim. Nie zabrakło rekwizytów i „gości specjalnych” w postaci czworonożnego przyjaciela Grażyny 😊. Podczas prelekcji wywiązała się ciekawa dyskusja między uczestnikami, w połączeniu z refleksją Asi Czerskiej nt indywidualnego podejścia do zagadnienia oraz możliwością znalezienia „pomostu” między  tymi  dwoma teoriami.

Na koniec, jako, że lean posiada wysoką i długofalową skuteczność tylko wtedy, kiedy zadba się o utrwalenie jego założeń 😊 zorganizowano quiz z pytaniami dot. przedstawionych prelekcji. Troje uczestników zdobyło nagrody  za udzielenie poprawnych odpowiedzi w jak najkrótszym czasie. Dwóch kolejnych laureatów zostało wyłonionych w losowaniu wizytówek.

Konferencji towarzyszył partner biznesowy MT Biznes, w trakcie przerw, przy specjalnie zorganizowanym stanowisku można było zakupić atrakcyjne pozycje książkowe nt lean i nie tylko. 

Podsumowując, program konferencji był bardzo ciekawy i zróżnicowany. Z pewnością każdy znalazł coś interesującego dla siebie.

Mamy nadzieję, że postawione przez SLMP cele: przedstawienie nowych trendów, najlepszych praktyk oraz wymiana doświadczeń  i nawiązanie kontaktów udało się  zrealizować na Lean Trendy 2022.  Zapraszamy Was za rok!

 Sekretem dobrej konferencji jest „zapamiętanie” i „refleksja”. Czy nam się to udało?