Konferencja Academy Smart Production (ASP)

Wczoraj mieliśmy przyjemność gościć na konferencji zorganizowanej przez działającą przy Politechnice Śląskiej Academy Smart Production (ASP).

Spotkania, których celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń odbywają się raz w miesiącu. Co pół roku mają formę konferencji.

Tym razem tematem przewodnim były aspekty miękkie. Dzień zaczęliśmy od wystąpienia Maćka Pieńkowskiego, który zapoznał nas z przykładami zastosowania grywalizacji do wspierania naszej codziennej działalności. Skąd ten pomysł? Bo wszyscy uwielbiają gry i dzięki grom można ludzi zaangażować w działania na które nigdy by nawet nie spojrzeli. Gry pozwalają też uatrakcyjnić przekaz, toteż warto je stosować podczas szkoleń. Potencjał ich zastosowania jest ogromny! (nawet w przerwie wymyśliliśmy kolejny, jak się uda, to się podzielimy)

Kolejnym prelegentem był Rafał Bernatek, który opowiedział nam o tym, jak miękkie kompetencje wpływają na twarde wyniki. Cyfry były zdumiewające! Kluczem do ich osiągnięcia nie były wyrafinowane narzędzia, a zmiana sposobu myślenia. W przerwie wraz z kolegą Piotrem pozwoliliśmy sobie podejść do Rafała i dopytać. Okazało się, że kluczem jest obserwacja postaw kierownictwa i coaching. Jak szefowie zmieniają podejście, za nimi zmieniają się postawy wszystkich pracowników. Narzędzia też, ale to już po tym, jak sposób myślenia się zmieni.

Po przerwie, jako pierwszy wystąpił Krzysztof Dąbrowski z prezentacją na temat praktycznego wykorzystania systemu Augmented Reality. System pozwala na bezpośrednią transmisję z gemba. Można on-line przeprowadzać audyty, spotkania, oceny… zastosowań jest bez liku. Z mojego subiektywnego punktu widzenia najbardziej przypadł mi do gustu przykład zastosowania systemu podczas awarii. Po pierwsze, możemy się z serwisantem połączyć on-line i zgodnie z jego wskazówkami naprawić maszynę. Oszczędzamy na czasie oczekiwania na przyjazd fachowców. Po drugie, obraz i dźwięk można zarejestrować, dzięki czemu powstanie instrukcja na przyszłość. Dla mnie genialne w swej prostocie!

Czwarta, bardzo interaktywna prelekcja, którą wygłosił Jakub Kocjan, dotyczyła standardów i rozwiązywania problemów. Porozmawialiśmy o potrzebie stosowania standardów, oraz o tym, jak to obecnie wygląda w polskich przedsiębiorstwach. Prelekcja była zapowiedzią badań, które Kuba chce przeprowadzić w ramach ASP. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w badaniu serdecznie zapraszamy! Im więcej próbek zostanie zebranych, tym wyniki będą ciekawsze i bardziej miarodajne.

Przedostatnią prelekcję wygłosił Bartosz Murawski. Zaprezentował nam historię jednego projektu, co ciekawe, zrealizowanego on-line. U jednego z klientów udało się podnieść wydajność o 200% przy zwiększeniu obsady linii o niecałe 20%. Rezultat spektakularny! Wynik udało się osiągnąć dzięki zobaczeniu i następnie uporządkowaniu przepływu. Według mnie, efekt jest fantastyczny, natomiast za największy sukces Bartka uważam to, że pracownicy chcą nad tym procesem pracować dalej, a poprzeczkę ustawili wysoko.

Ostatnią prelekcję wygłosił pan Henryk Metz, znany wszystkim ekspert z zakresu Lean Project Developement. Tym razem podzielił się z nami swoimi doświadczeniami wskazującymi na wagę komunikacji w naszej pracy. Dobra komunikacja przyśpiesza i ułatwia realizację zadań, nie tylko dlatego, że informacje do nas docierają. Komunikacja przede wszystkim służy budowaniu relacji i integracji zespołów. Dlatego też ta bezpośrednia jest najlepsza.

A w przerwach wszyscy gadali, wymieniali się doświadczeniami, przemyśleniami, gawędzili z prelegentami, wymieniali się numerami telefonów i  tytułami przeczytanych książek. Miałam okazję po raz pierwszy w życiu zobaczyć grę Koromo. Robi wrażenie!

Dobór tematów obrazuje aktualną tendencję w naszej ewolucji rozumienia sposobu pracy Toyoty. Z początku wszyscy widzieli narzędzia, potem, po próbach i ich wprowadzenia i braku takich samych rezultatów jak w Toyocie, często słyszałam słowa “To działa tylko w Toyocie, możemy jedynie wprowadzać pewne elementy”, od jakiegoś czasu zaczyna się pojawiać coraz więcej publikacji skupiających się na kulturze i na sposobie myślenia, którym Toyota jest przesiąknięta. Bo jak to powiedział  Fuji Cho “Najpierw budujemy ludzi, potem budujemy samochody”

Konferencja była prawdziwą ucztą. Bardzo się cieszę, że zaproszono również członków Naszego Stowarzyszenia. Jeszcze raz serdecznie dziękuję!